W trakcie prac związanych z inwestycją ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m” zostały wydobyte unikatowe zabytki z czasów II wojny światowej.
W ostatnim czasie zbiory Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaciły się o elementy legendarnej amerykańskiej Latającej Fortecy. Boeing B-17 Flying Fortress to amerykański czterosilnikowy samolot bombowy używany podczas nalotów na ważne cele militarne hitlerowskich Niemiec. Podczas prowadzonych na torze prac został wydobyty m.in. silnik Wright, który był jedną z czterech jednostek napędowych amerykańskiej maszyny.
Historia Latającej Fortecy
Bombowiec Boeing B-17G Grupy Bombowej 750 Eskadry Bombowej Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych został zestrzelony 7 października 1944 r. nad Zalewem Szczecińskim. Bezpośrednim celem bombowca była fabryka benzyny syntetycznej w Policach koło Szczecina. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi. B-17 już podczas zbliżania się do celu został uszkodzony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Zgodnie z zeznaniami naocznych świadków najpierw zapalił się silnik nr 2, a potem prawdopodobnie silnik nr 3. Po zapaleniu się silnika nr 2 samolot zaczął ostro spadać, następnie eksplodował w powietrzu i rozpadł się na wysokości około 15000 stóp.
Według raportu wszystkie fragmenty samolotu spadły do Zalewu Szczecińskiego. Katedra Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz amerykańscy historycy z organizacji Defense POW/MIA Accounting Agency uważają, że w pozostałościach samolotu leżących gdzieś w Zalewie Szczecińskim, oprócz uzbrojenia i ładunku bomb mogą znajdować się szczątki 4 zaginionych członków załogi.
Aktualnie silnik do końca czerwca 2021 roku można będzie oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27). W lipcu zostanie przewieziony do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a docelowo trafi do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie.
Muzeum Oręża Polskiego apeluje
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich osób, które mogą coś wiedzieć lub brały udział w wydobywaniu po wojnie elementów lotniczych z Zalewu Szczecińskiego. Poszukiwani są również krewni załogi samolotu Boeing B-17G numer 44-8046 z 457 Grupy Bombowej, 750 Dywizjon Bombowego lub weterani 8 Armii Lotniczej (lub ich krewni), którzy brali udział 7 października 1944 w nalocie na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
Kontakt mailowy: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl. Kontakt telefoniczny: 601 402 400.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl