W Gryfinie odkryto jeden z największych skarbów z epoki brązu w Polsce, jednak sposób, w jaki został odnaleziony, budzi poważne kontrowersje. Skarb został pozyskany przez nielegalnie działających łowców skarbów, którzy zniszczyli kontekst historycznego znaleziska.
Skarb, który liczy ponad 100 zabytków, w tym broń, naszyjniki, umba tarcz, sierpy i groty oszczepów z brązu, został pozyskany w wyniku nielegalnych poszukiwań przy użyciu wykrywaczy metalu. Niestety, odkrywcy nielegalnie wydobyli artefakty z ziemi, niszcząc ich kontekst archeologiczny, co uniemożliwia dokładniejsze badania, w tym datowanie radiowęglowe oraz ustalenie okoliczności ukrycia przedmiotów.
Sprawców nie interesował gliniany garniec, który został rozbity i pozostawiony w miejscu odnalezienia skarbu. Bez niego można sie tylko domyślać, że odkryto skarb, a nie np. przedmioty złożone do grobu po pochówku ciałopalnym. Nie da się także ustalić czy nie jest to część większej całości np. osady lub miejsca kultu.
Najprawdopodobniej skarb został znaleziony na terenie budowy obwodnicy Gryfina. Nie wiadomo kto i kiedy, ani w jakim miejscu odkopał cenne znalezisko.
Przesłane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie zdjęcia skarbu wzbudziły zainteresowanie służb, a następnie włączono do sprawy policję. Policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, specjalizujący się w odzyskiwaniu dzieł sztuki, szybko ustalił osoby, które miały kontakt ze znaleziskiem, a skarb został przekazany archeologom.
Osoby, które były w posiadaniu skarbu oświadczyły, że przedmioty po odnalezieniu zostały podrzucone przez nieznane osoby pod siedzibę stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej.
Odkrycie obejmuje m.in. 30 naszyjników z brązu i kilka przedmiotów ze srebra. Zabytki te zostały przewiezione do siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zdecyduje o ich dalszym losie. Jednocześnie złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 109c oraz art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które przewidują karę pozbawienia wolności do 8 lat za nielegalne poszukiwania i niszczenie stanowiska archeologicznego. Policja w Gryfinie podejmuje działania mające na celu ustalenie sprawców i dokładnego miejsca odkrycia.
To odkrycie stanowi jedno z najważniejszych w ostatnich latach w Polsce, ale niestety, zniszczenie stanowiska archeologicznego ogranicza możliwości pełnego zbadania tego wyjątkowego skarbu.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl