Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na projekt rzeźby „Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej”. To pierwszy krok do powstania miejskiego szlaku rzeźb, które będą przedstawiać w różnych pozach postać z połczyńskiej legendy o powstaniu uzdrowiska.
Wpłynęło 14 prac konkursowych z całej Polski. Wszystkie z nich wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym i profesjonalizmem przekazu. Ze względu na wybitne walory artystyczne wybrano projekt Dawida Wawrzyniaka z okolic Strzelna.
– Wybrany projekt najwierniej oddaje ducha konkursu, łącząc walory historyczne, poznawcze i artystyczne. W pracy zachwyca także ilość detali oraz wymowność i uniwersalizm symboliki. Komisja doszła do wniosku, że przedłożony projekt sam w sobie jest dziełem sztuki tej klasy, że umieszczony jako rzeźba w przestrzeni miejskiej będzie powodem do dumy mieszkańców. – czytamy na stronie gminy.
Docelowo w oparciu o wybrany projekt w mieście pojawić się mają niewielkie rzeźby legendarnego połczyńskiego sukiennika, które zainstalowane będą w różnych charakterystycznych miejscach. W ten sposób powstanie interesujący szlak spacerowy dla turystów i kuracjuszy.
Oto fragment legendy o sukienniku:
Niegdyś, w ostatnim dniu Zielonych Świątek wyruszył na spacer miejscowy sukiennik, żeby wygrzać się na słońcu i przy okazji obejrzeć nowe źródło, o którym wieść dotarła do miasta. Gdy stanął nad strumieniem, zaczerpnął wody źródlanej i napił się. Pijąc wodę z dłoni przy okazji przemył chore oczy, a że nie grzeszył zgrabnością, wpadł chorą stopą (na której był guz) do błota. Już w drodze powrotnej do domu i później w nocy spocił się mocno, a nazajutrz odczuł widoczną poprawę schorzałych oczu i nogi. Zachęcił więc do wyprawy nad źródełko swojego gospodarza, rajcę miejskiego, który tak dalece zapadł piersiową chorobę, że w przeciągu czterech tygodni zjadł zaledwie kromkę chleba. Rajca posłuchał i ruszył wraz z synem do źródła. Drogę powrotną odbyli już bez odpoczynku, a rajca zjadł pono tego wieczoru całego kuraka, no i ozdrowiał.
[Za Gmina Połczyn-Zdrój, źródło: Garczyński Tadeusz, Połczyn-Zdrój i okolice. Przewodnik. Poznań 1977, str. 45.]
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl