Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało w piątek spoty reklamowe oraz założenia projektu dotyczącego utworzenia nowego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Jest projekt ustawy, szczegółowa mapa oraz środki finansowe – 48 mln zł na 2025 rok. Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.
Co wiadomo o projekcie?
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest planowany na terenie 4 gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa. Ma objąć tereny dzisiejszego Park Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, ale bez nurtów Odry Wschodniej i Zachodniej.
Ministerstwo zapewnia powstanie parku nie uniemożliwi żeglugi na Odrze ponieważ nie obejmuje nurtów Odry Zachodniej i Odry Wschodniej. Także także kanał Klucz – Ustowo (Skośnica) oraz Kanał Gartz – Marwice nie zostały włączone w granice Parku ani jego otuliny.
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody tereny wykorzystywane gospodarczo i włączane do parku, są obejmowane ochroną krajobrazową i mogą być nadal wykorzystywane w dotychczasowych celach i w dotychczasowy sposób.
Oznacza to, że na terenie Parku będzie możliwe prowadzenie działalności rolniczej. Działalność rolnicza w wielu przypadkach sprzyja ochronie przyrody. Utrzymanie ekosystemów nieleśnych, będących często siedliskami cennych gatunków ptaków, wymaga koszenia lub wypasu zwierząt, stąd działalność rolnicza jest pożądana. Odbywa się ona na zasadach określonych w planie ochrony lub w zadaniach ochronnych.
W parku narodowym możliwy jest także połów ryb, ale z pewnymi ograniczeniami, które wynikają z przepisów ochrony przyrody. Przepisy pozwalają na udostępnienie wyznaczonych miejsc w parku do wędkowania, jednak regulamin dotyczący wędkowania jest ustalany przez dyrektora parku narodowego. W ramach tego regulaminu mogą być wprowadzone różne ograniczenia, takie jak ograniczenie czasu wędkowania do określonych godzin, np. wykluczenie wędkowania w nocy.
Pracujemy nad Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry…!
Prowadzimy rozmowy nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego! Inicjatywa będzie realizowana na terenie 4 gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo oraz Widuchowa.
Dlaczego warto wspierać projekt?
🟢Ochroną… pic.twitter.com/xnvT2rcoUa— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) November 8, 2024
Międzyodrze to unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego wspólnie z samorządami, naukowcami i lokalnymi społecznościami.
Najważniejsze informacje
- Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
- Park ma ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
- Ochroną zostanie objęty obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
- Decyzję o utworzeniu PNDDO zostanie podjęta przez Ministerstwo we współpracy z lokalnymi samorządami
- Utworzenie PNDDO zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
- Odra nadal będzie żeglowna, rybactwo i wędkowanie będą możliwe.
Fakty o wsparciu
- W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe.
- Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.
- Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa.
- Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym.
Zobacz także:
Najważniejsze informacje na temat utworzenia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl