Ekonomia społeczna zyskuje coraz większe znaczenie w biznesie i sektorze publicznym, stając się szansą na rozwój i reintegrację zawodową dla wielu osób. Jaką rolę odgrywają dziś podmioty ekonomii społecznej (ES) i jakie wyzwania stoją przed nimi w przyszłości? Czy innowacyjność jest koniecznym warunkiem ich sukcesu? O tych kwestiach będą dyskutować uczestnicy konferencji „Innowacyjna Ekonomia Społeczna”, która odbędzie się 3 kwietnia 2025 roku w Koszalinie.
Innowacyjne pomysły i doświadczenia praktyków
W trakcie wydarzenia eksperci oraz przedstawiciele organizacji społecznych podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wśród prelegentów znajdą się m.in. przedstawiciele spółdzielni socjalnej Zeroban z Gdańska, specjalizującej się w krawiectwie upcyklingowym oraz szczecińskiej Fundacji Sheep Art, która wykonuje tatuaże pomagające osobom po trudnych doświadczeniach odzyskać pewność siebie. Wystąpienie zaplanował również edukator i aktywista Krzysztof Alcer, od lat działający w sektorze pozarządowym.
Ekonomia społeczna jako szansa dla rynku pracy
Ekonomia społeczna odgrywa kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, dostarczaniu wartościowych usług i produktów oraz wspieraniu osób zagrożonych wykluczeniem. Jak podkreśla Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, sektor ten wymaga wsparcia i większej współpracy z samorządami oraz biznesem:
– Ekonomia społeczna daje szansę na rozwój, ale trzeba w nią uwierzyć, dać możliwość rozwinięcia skrzydeł. Jednym z pierwszych działań w tej perspektywie było uruchomienie środków unijnych dla ES. Wiemy, że potrzeby w tym zakresie są ogromne. Współpracujmy z podmiotami ES w codziennych działaniach, ponieważ przedsiębiorstwa te udowadniają, że swoją pomysłowością, zaangażowaniem i wielką pasją można oferować bardzo dobre usługi i produkty, a tym samym pomagać osobom, które mierzą się z problemami – – zaznacza Geblewicz.
Współpraca i interdyscyplinarne podejście
Konferencja w Koszalinie zgromadzi nie tylko przedstawicieli podmiotów ES, ale także ekspertów z dziedzin ekonomii, medycyny, psychologii i socjologii, a także innowatorów społecznych. Wydarzenie organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Politechniką Koszalińską, gdzie odbędzie się konferencja.
Inspirujące przykłady działań
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z konkretnymi przykładami działań przedsiębiorstw społecznych. Spółdzielnia Zeroban zaprezentuje innowacyjne podejście do recyklingu materiałów reklamowych, z których powstają funkcjonalne i estetyczne przedmioty użytkowe w obiegu zamkniętym. Fundacja Sheep Art opowie o swoich działaniach wspierających osoby po trudnych przeżyciach poprzez tatuaże zakrywające blizny i znamiona, pomagające odzyskać poczucie własnej wartości.
Dodatkowo swoje inicjatywy przedstawią Studenckie Koło Naukowe Ekonomii Społecznej oraz Studenckie Koło Młodych Ekonomistów, podkreślając rolę młodych ludzi w rozwoju tego sektora.
Konferencja w Koszalinie to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o ekonomii społecznej, poznać inspirujące projekty i nawiązać wartościowe kontakty. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą rozwijać przedsiębiorczość społeczną i przyczyniać się do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu.
Zapisy na Konferencję
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie ROPS w zakładce Koordynacja Polityki Społecznej na Pomorzu Zachodnim lub w linku.
PROGRAM KONFERENCJI
Konferencja „Innowacyjna ekonomia społeczna”
Czwartek, 3 kwietnia 2025 r.
Politechnika Koszalińska, ul. Kwiatkowskiego 6e
godz. 9.30 – rejestracja, godz. 10 – otwarcie konferencji
Ramowy program konferencji dla zarejestrowanych uczestników:
- Godz. 9.30 – Rejestracja uczestników;
- Godz.10.00 – Otwarcie konferencji;
- Godz.10.15 – „O Ekonomii i Innowacjach”, Krzysztof Alcer Wiceprezes Zarządu FISE, Koordynator Katalizatora Innowacji Społecznych
- Godz. 10.45 – „Podmioty Ekonomii Społecznej na Pomorzu Środkowym” – Studenckie Naukowe Koło Ekonomii Społecznej oraz „Perspektywy rozwoju Ekonomii Społecznej” – Studenckie Koło Młodych Ekonomistów
- Godz. 11.15 – „Innowacje w krajowych i ponadnarodowych działaniach Sieci Zachodniopomorskich Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej” – Justyna Iwankiewicz, SZOWES
- Godz. 11.45 – Przerwa kawowa
- Godz.12.15 – „Innowacje w ekonomii społecznej: jak łączyć biznes z misją?” – Joanna Wierzba i Karolina Dwórznik, Spółdzielnia socjalna ZEROBAN z Gdańska
- Godz. 12.45 – „Innowacyjne metody włączenia społecznego”,Małgorzata Śmiechowska, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Recz
- Godz.13.15 – „Niecodzienna sztuka pomagania. Tatuaż, Blizny i Edukacja” – Krzysztof Milczek, Fundacja Shepp Art ze Szczecina
- Godz. 13.45 – Wolontariat – niezbędny na co dzień, nie od święta – Pracownia Pozarządowa, Koszalin
- Godz. 14.15 – Podsumowanie i lunch
Więcej wydarzeń znajdziesz na events.infoludek.pl
Repertuar kin dostępny w serwisie: kina.infoludek.pl
Organizujesz imprezę / wydarzenie i nie ma jej w naszym kalendarzu?
Wiesz, że możesz ją dodać samodzielnie?
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl