Warto wiedzieć
Akwizgran to miasto położone w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech, praktycznie na styku Belgii i Holandii. Polska nazwa miasta pochodzi z połączenia słów aque – woda i celtyckiego boga Grani. Początkowo tereny Aachen były zamieszkiwane przez ludy celtyckie. Miasto w I w. n. e. zostało przejęte przez Rzymian, a w IX wieku było rezydencją Karola Wielkiego.
Jak dotrzeć?
Podróż samochodem ze Szczecina trwa ok. 7 godzin, koleją 9 godzin, busem 14 godzin (koszty podróży zaczynają się od 150 zł).
Poruszanie się po Akwizgranie
Odradza się podróżowanie samochodem – w Akwizgranie niezwykle trudno znaleźć miejsce postojowe. Ze względu na to, że miasto jest niewielkie, wszędzie można dojść na pieszo.
Nocleg
Niestety hoteli jest niewiele, warto więc zaplanować swój wyjazd i zarezerwować coś z dużym wyprzedzeniem.
Co zobaczyć?
Katedra św. Marii
Budujący ją mieszkańcy Akwizgranu zawarli pakt z samym diabłem – w zamian za pomoc obiecali mu ofiarowanie duszy pierwszej istoty, która przekroczy próg katedry i… wpędzili do niej wilka. Przez 600 lat papieże koronowali w niej władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W katedrze pochowano Karola Wielkiego i Ottona III. W 1978 roku wpisano ją, jako pierwszą spośród niemieckich obiektów, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Katedrze w Akwizgranie znajduje się Tron Akwizgrański, nazywany również Tronem Karola Wielkiego. Służył do koronacji 30 niemieckich króli, m.in. Otta Wielkiego, Ludwika Pobożnego i Ferdynanda I.
W Katedrze św. Marii mieści się również Skarbiec Katedralny, a w nim: sarkofag rzymski z III w n.e., na którym przedstawiono mit o porwaniu Prozerpiny, tłumaczący następstwo pór roku, rzekomy osobisty ekwipunek Karola Wielkiego: róg z kości słoniowej i pochwa do noża.
Ratusz
Został wybudowany w 787 roku na polecenie Karola Wielkiego. Pomimo zniszczeń, niektóre jego elementy pozostały nienaruszone do dziś, np. Wieża Granus. Najpiękniejszą salą w ratuszu jest Sala Koronacyjna o sklepieniu żebrowym i ozdobiona freskami. Od 1949 roku przyznawane są w niej nagrody Karola Wielkiego dla wybitnych osobistości i instytucji za zasługi w Integracji Europejskiej.
Termy Karola
Bogactwo źródeł Akwizgranu doceniano już w czasach rzymskich, korzystał z nich również Karol Wielki. Dziś każdy może sprawdzić niezwykłe właściwości siarkowego źródła o temperaturze 72°C. Do użytku odwiedzających przeznaczono: zewnętrzne i wewnętrzne baseny, bicze wodne, masaże i pomieszczenia relaksacyjne. Wody działają w takich schorzeniach jak: choroby reumatyczne, stawów, skóry, dolegliwości kobiece, schorzenia aparatu ruchu i rehabilitacje pooperacyjne.
Ciekawostki:
- W Akwizgranie znajdują się relikwie – przepaska biodrowa Chrystusa, szaty Marii Panny i Jana Chrzciciela
- Ciastka Printen to tutejszy przysmak, który nieco przypomina piernik
- W 1656 roku w Akwizgranie wybuchł wielki pożar, który jednak oszczędził katedrę i ratusz
KB