Budynek z kaplicą Metodystów i Baptystów w Szczecinie na liście obiektów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu „Zabytek Zadbany”.
Zakończył się pierwszy etap konkursu Zabytek Zadbany 2024. Z naszego województwa weryfikacje formalną przeszedł odnowiony budynek z kaplicą Metodystów i Baptystów znajdujący się przy ul. Stoisława 4 w |Szczecinie. Tym samym zakwalifikował sie do drugiego etapu konkursu.
„Szczecińska realizacja powalczy o laur zwycięstwa w kategorii „utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” z 20 innymi realizacjami konserwatorskimi z terenu całej Polski. To jedyny obiekt z województwa zachodniopomorskiego w tegorocznej edycji konkursu” – informuje na swoim profilu Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków.
Budynek został zbudowany przez członków niemieckiej wspólnoty baptystów w 1855 r. Jest to obecnie najstarszy budynek kościoła baptystów w Polsce. O historii zboru w Szczecinie – przeczytasz TUTAJ
Postęp prac przy remoncie budynku – zobacz TUTAJ. To także okazja to poznania wnętrz tego ciekawego obiektu. W 2021 wykonany został remont dachu, wymieniono deskowanie oraz pokrycie dachu. Zakończono także szpachlowanie i malowanie kaplicy.
Konkurs „Zabytek Zadbany”
Zabytek Zadbany to konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a za przeprowadzenie procedury konkursowej odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tym roku, do konkursu Zabytek Zadbany zgłoszono 78 obiektów – 67 z nich przeszło etap oceny formalnej.
Celem konkursu jest popularyzowanie dobrych praktyk w zakresie ochrony zabytków oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Konkurs ma promować właściwą opiekę nad zabytkami, ale także prowadzone wzorowo prace badawcze, konserwatorskie czy adaptacyjne oraz systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania dorobku.
W tym roku obiekty rywalizują ze sobą w siedmiu kategoriach:
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
C. Adaptacja obiektów zabytkowych
D. Architektura i budownictwo drewniane
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
F. Zabytek dostępny
G. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Pełna lista rywalizujących obiektów TUTAJ
Zobacz także:
Zachodniopomorskie zabytki wyróżnione w konkursie „Zabytek zadbany”
Muzeum Regionalne w Drawsku Pomorskim z wyróżnieniem w konkursie „Zabytek Zadbany”
Trafostacja Sztuki wyróżniona w konkursie „Zabytek Zadbany 2018”
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl