„Ukraina – bliżej czy dalej?” – pod takim hasłem odbędzie się debata w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się rok po ataku Rosji na Ukrainę, a zaproszenie do udziału w debacie przyjęli m.in. dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Szczecinie – Ewa Budziach, Dorota Kowalewska – pracowniczka naukowa Instytutu Nauk o Polityce i bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego , Marek Ojrzanowski, generał w stanie spoczynku oraz Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
24.02.2022 roku – pamiętna data
Rosja rozpoczęła swoją „operacje specjalną” 24 lutego 2022 roku. Bladym świtem na ukraińskie miasta spadły rakiety, które rozpoczęły horror milionów osób. Odwaga narodu ukraińskiego wzbudziła podziw u całego świata. Ukrainki i Ukraińcy nie tylko przekreślili plany Władimira Putina, który był przekonany, że wojna potrwa od kilku do kilkunastu tygodni, ale obnażyli również słabość Rosji, która od lat była postrzegana jako wojskowe imperium.
Od tamtego czasu do Polski przyjechało prawie 10 milionów uchodźców – głównie dzieci, kobiet i osób starszych. Na Ukrainę, do swoich domów wróciło z kolei już prawie 8 milionów osób, pomimo tego, że sytuacja wciąż jest niestabilna. Przez ostatnie 12 miesięcy zginęło lub zostało wywiezionych na teren Rosji wiele niewinnych osób. Tysiące osób musiało zmierzyć się z torturami, niszczeniem mienia czy brutalnymi gwałtami.
Koniec wojny? Niewidoczny
Eksperci jeszcze pół roku temu zapewniali, że dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Zachodu wojna może skończyć się do końca 2022 roku. Tak się jednak nie stało. Pomimo porażek Rosji, która od dłuższego czasu nie jest w stanie zdobywać kolejnych terenów – walki stanęły w miejscu, a obydwa narody przygotowują siły na najbliższe miesiące, kiedy warunki pogodowe staną się lepsze i ułatwią atak obu stronom.
Debata, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie podejmie niezwykle trudną tematykę. Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o ewentualnej eskalacji konfliktu, a także o tym, co zrobić, aby chęć pomocy Ukrainie nie słabła.
Kto weźmie udział w debacie?
Na spotkaniu pojawi się m.in. Ewa Budziach – nauczycielka języka polskiego w LO nr 1 w Szczecinie, która na co dzień angażuje młodzież w projekty patriotyczne i obywatelskie. Kierowana przez nią placówka charakteryzuje się tolerancją i akceptacją dla różnorodności. W debacie weźmie udział również Dorota Kowalewska, która jest pracowniczką naukową Instytutu Nauk o Polityce i bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach zajmuje się m.in. problematyką mniejszości narodowych i etnicznych.
Rozmawiać nt. Ukrainy będzie również Marek Ojrzanowski – generał w stanie spoczynku, który pełnił w latach 1969 – 2011 wiele stanowisk dowódczych i sztabowych. Był m.in. dowódcą brygady i dyrektorem departamentu w MON. Pracował także w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Na spotkaniu pojawi się także Jan Syrnyk – działacz mniejszości ukraińskiej w Polsce, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, członek Rady Głównej ZUwP i współautor audycji „Posydeńki” w PR Szczecin. Został odznaczony medalem Caritas „In Caritate service”.
Spotkanie odbędzie się 24 lutego 2023 roku o godz. 17:00 w Sali konferencyjnej, przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności 1.
Zobacz także:
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl