Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii, która już po raz 14. odbywa się w wielu miastach Polski. W Szczecinie wydarzenie wpisuje się w program Juwenaliów, oferując uczestnikom nie tylko zabawę, ale też cenną dawkę wiedzy. Studenci medycyny będą rozmawiać z pasażerami o HIV, chorobach przenoszonych drogą płciową oraz o tym, gdzie i jak można się przebadać.
Edukacja na trasie tramwaju
Tramwaj zwany pożądaniem będzie jeździł 22 maja w godzinach 16:00 – 19:00 na trasie: Zajezdnia Pogodno – Pl. Szarych Szeregów – Brama Portowa – Plac Tobrucki – Kolumba – Św. Józefa – Pomorzany – Wały Chrobrego – Stocznia Szczecińska – Matejki – Pl. Rodła – Brama Portowa – Kolumba – Św. Józefa – Pomorzany – Wały Chrobrego – Stocznia Szczecińska – Matejki – pl. Rodła – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Dworcowa – Brama Portowa – Zajezdnia Pogodno.
Na jego pokładzie czekać będą ulotki, konkursy z nagrodami i przede wszystkim otwarta rozmowa o zdrowiu. Wszystko w atmosferze otwartości i z myślą o bezpieczeństwie – nie tylko w czasie zabawy.
„Zapraszamy do naszego wesołego Tramwaju! Oprócz bezpłatnego transportu oferujemy dawkę wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Będziemy rozdawać ulotki informacyjne, „tramwajowe” gadżety, namawiać do bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania – w szczecińskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 2 lub u swojego lekarza rodzinnego.” – mówi Klaudia Dobkowicz, lokalna koordynatorka akcji.
HIV to nie wyrok – testuj się i działaj świadomie
W Polsce każdego dnia średnio 6 osób dowiaduje się o zakażeniu HIV. Co piąta z nich nie jest świadoma swojego statusu. Tymczasem współczesna medycyna pozwala żyć z HIV jak z każdą inną chorobą przewlekłą – pod warunkiem wczesnej diagnozy i leczenia.
– Test to pierwszy krok do zdrowia i spokoju. Dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby z HIV mogą prowadzić normalne życie – podkreśla Anna Przedmojska, krajowa koordynatorka projektu. – Podczas naszej kampanii informujemy, gdzie można się przetestować – od punktów diagnostycznych po lokalne placówki zdrowia.
Wspólna sprawa i dobra zabawa
Kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” to nie tylko edukacja, ale także element szerszej strategii społecznej – wspieranej m.in. przez program Pozytywnie Otwarci. Dzięki grantom, jakie otrzymują organizatorzy, możliwe jest dotarcie z ważnym przekazem do tysięcy młodych ludzi.
Poza Szczecinem, tramwaje i autobusy edukacyjne pojawią się również w kilkunastu miastach w Polsce – od Gdańska po Elbląg. Akcja zakończy się 1 grudnia w Warszawie, symbolicznie w Światowy Dzień Walki z AIDS.
Więcej informacji o testowaniu i profilaktyce można znaleźć na stronach:
👉 www.aids.gov.pl
👉 www.leczhiv.pl