Radny Przemysław Słowik napisał do Prezydenta Miasta interpelację, w której proponuje przedłużyć aleję spacerową, która ciągnie się przez al. Jana Pawła II aż do do placu Armii Krajowej.
Pomysł przedłużenia alei spacerowej aż pod drzwi Urzędu Miasta nie jest nowy, był przedstawiany już w roku 2020 przez stowarzyszenie “Rowerowy Szczecin”. Przypomniał o nim radny Przemysław Słowik w swojej interpelacji do Prezydenta Miasta Szczecin.
– Obecnie jesteśmy w sytuacji, gdy aleja Jana Pawła II przeszła gruntowny remont i na całej długości od pl. Grunwaldzkiego do ul. Felczaka powstał nowy szlak spacerowo-rowerowy. Część spacerowa zostaje drastycznie przerwana tuż przed samym Urzędem Miasta. Brakuje tego jednego niewielkiego fragmentu, który zajmują miejsca parkingowe w większości wyznaczone dla radnych miejskich, osób z niepełnosprawnościami i rodziców z małymi dziećmi. Jestem przekonany, że władze miasta dojrzały już do idei zwiększania dostępności przestrzeni miasta dla pieszych i rowerzystów. Wizerunkowo to jeden z najbardziej eksponowanych placów w naszym mieście, a obecnie pełni w dużej mierze funkcję parkingową. – czytamy w piśmie skierowanym do Magistratu.
– Zamiast tych 8 miejsc parkingowych, powinno powstać przedłużenie ciągu pieszego, które pozwoli przejść lub dojechać rowerem aż przed fontanny stojące u wejścia do Szpinakowego Pałacu. Jest to również idealny moment do objęcia remontem całego placu Armii Krajowej. Oprócz naprawy zabytkowej nawierzchni, niezbędne jest wprowadzenie małej architektury (na placu nie ma ani jednej ławki) i rozważenie nowych nasadzeń. Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i kobiet w ciąży można przenieść bliżej wejścia do BOI, likwidując niektóre miejsca dedykowany dla radnych miasta. Radni mają dodatkowo możliwość parkowania na dziedzińcu Urzędu Miasta. – proponuje Przemysław Słowik.
Odpowiedź Miasta
Odpowiedzi udzielił Ryszard Słoka, Sekretarz Miasta. Dowiadujemy się z niej, że Gmina Szczecin jest w posiadaniu dokumentacji zagospodarowania placu Armii Krajowej, która uwzględnia aleję spacerową, ścieżkę rowerową, ławki oraz likwidację miejsc parkingowych czy wstrzymanie ruchu samochodowego. Jednak z uwagi na trudną sytuację finansową i brak wypracowanych ostatecznych założeń funkcjonalności placu, Miasto wstrzymało się od podjęcia prac. Takowe brane są pod uwagę po przeprowadzeniu remontu elewacji Urzędu Miasta od strony wewnętrznego dziedzińca. Modernizacja planowana jest na rok 2026, a przewidywany czas realizacji inwestycji z powodów finansowych i technologicznych wynosi około 3 lata. Dopiero po rozpoczęciu prac możliwe jest wznowienie konsultacji dotyczących założeń do projektu zagospodarowania placu, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl