Już po raz piąty Stowarzyszenie Chowaniec zorganizowało i przeprowadziło konkursy związane ze Szczecińskim Spotkaniem z Dreszczykiem. Tradycyjnie były to konkurs literacki i konkurs, tutaj nowa nazwa, plastyczny.
Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia jak i konkursu były sekretne stowarzyszenia.
– Szczecin ma dosyć bogatą historię masońską, uznaliśmy więc, że warto by młode pokolenie szczecinianek i szczecinian troszkę w niej „pobuszowali”. Nie zawiedliśmy się – wiele opowiadań dotyczyło właśnie masonów, ale i zdarzyły się takie, których autorzy i autorki tworzyli własne tajne grupy. Za takie wątki Jury Literackie przyznawało dodatkowe punkty, lecz ich ilość nie była tak duża, by miała przysłonić kunszt i warsztat literacki pisarek i pisarzy, którzy po owe wątki nie sięgnęli. W końcu motyw przewodni to tylko sugestia a nie wyznacznik. Co ciekawe, tegoroczne prace obfitowały w motyw wodny. Odra i jej nurty często były tłami działań bohaterów w walce z nienazwanym złem lub horrorem. – tłumaczą organizatorzy.
LAURECI KONKURSU LITERACKIEGO
TOMASZ MARKOWSKI – I MIEJSCE, OSTLAND
W tym roku największe uznanie jury zdobył Tomasz Markowski za opowiadanie „Ostland”. Historię pewnego żeglarza, któremu zdarzyło się być świadkiem niecodziennej historii Pomorza Zachodniego można wysłuchać poniżej:
ADAM STUDZIŃSKI – II MIEJSCE, ŚMIAŁEK
W tym roku II miejsce zdobył zdobył Adam Studziński za opowiadanie „Śmiałek”.
Pewien lekarz staje się świadkiem rozprzestrzeniania się tajemniczej choroby w peerelowskim Szczecinie. Tworzy kronikę wypadków, którym początkowo przygląda się z lekarską ciekawością, a następnie nieskrywaną fascynacją. Kto lub co stoi za potencjalną epidemią w mieście?
MACIEJ PRZYBYSZ – III MIEJSCE, SZTUKA KRÓLEWSKA
W tym roku III miejsce zdobył Maciej Przybysz za opowiadanie „Sztuka królewska”.
Pozwólcie zabrać się w początki XIX w., gdzie w dzisiejszej Żelechowej, w salonie artystycznym Sophie Tillebain, spotykały się osobistości Stettina. To tam zrodziła się sympatia między gospodynią a Carlem Loewem, kompozytorem, śpiewakiem i wolnomularzem. Autor zabiera nas w podróż po ciekawym incydencie, w jakim mogli brać udział ceniony artysta i światła filantropka.
– Plastycy mieli równie duże pole do popisu, jednak częściej na ich pracach widzimy zakapturzone postacie kojarzące się z sektami niż osoby ubrane w dostojne fartuchy w białych rękawiczkach. Autorki i autorzy grafik postawili na tradycyjne formy i techniki, co przypadło jurorom do gustu. Widoczny jest również mocny kolor, oddający grozę realizowanego tematu. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja konkursu będzie równie obfita w propozycje. – czytamy w opisie wydarzenia.
LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO
I MIEJSCE JOANNA PRAŻMO, SZCZECIN W CZERWIENI WOJNY
II MIEJSCE MARTA GOŁUBIŃSKA, MARYNARZ
III MIEJSCE AMELIA WOJTAL, PONURE ZGROMADZENIE
Pełna lista wyróżnionych wraz z pracami konkursowymi dostępna TUTAJ.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl