Miasto Szczecin otrzymało dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach 23 obiektów użyteczności publicznej.
Produkcja energii w Polsce nadal oparta jest na tradycyjnych źródłach takich jak węgiel kamienny i brunatny. Jednakże wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnianych oraz problem nadmiernej emisji dwutlenku węgla powodują, że rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii („OZE”). W ostatnich latach wzrosła w Polsce świadomość szkód środowiskowych spowodowanych przez energię konwencjonalną, a członkostwo w Unii Europejskiej stworzyło dodatkowy impuls do restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego. W konsekwencji, pojęcie odnawialnych źródeł energii, czyli energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz pozyskiwanej z biomasy zyskuje uznanie w polskiej polityce energetycznej i strategii ochrony środowiska.
Szczecin włącza się w ten nurt i szuka rozwiązań mogących przyczynić się do zmiany sytuacji. Jedną z nowych technologii, która pojawiła się relatywnie niedawno na świecie, która pozwala na ekologiczną produkcję prądu jest Fotowoltaika. Magistratowi zależy nam na tym, by miasto było ekologiczne, a ekologia w dzisiejszych czasach idzie w parze z ekonomią. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów zawartych w Strategii Rozwoju Szczecina do roku 2025 i Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Działanie to jest również ściśle związane z wdrażaną w Szczecinie strategią miasta Floating Garden 2050.
Projekt „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap II” obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach 23 budynków miejskich jednostek organizacyjnych, takich jak szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy rodzinie:
- Szkoła podstawowa Nr 5 ul. Królowej Jadwigi 29
- Szkoła podstawowa Nr 37 ul. Rydla 6
- Szkoła podstawowa Nr 42 ul. Hoża 25
- Szkoła podstawowa Nr 45 ul. Benesza 75
- Szkoła podstawowa Nr 47 ul. Jagiellońska 59
- Szkoła podstawowa Nr 53 ul. Budzysza Wosia 8/9
- Szkoła podstawowa Nr 56 ul. Malczewskiego 22
- Szkoła podstawowa Nr 71 ul. Bośniacka 7
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 ul. Policka 3
- Gimnazjum Nr 27 ul. Mikołajczyka 20
- Zespól Szkół Nr 8 ul. 3 Maja 1a
- Przedszkole Państwowe Nr 9 ul. Napierskiego 13
- Przedszkole Państwowe Nr 14 ul. Bandurskiego 56
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Wszystkich Świętych 66
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Broniewskiego 16
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Narożna 48
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Wiślana 17
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Pokładowa 20
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Chojnicka 61
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Mokra 23
- Centrum Opieki nad Dzieckiem ul. Łosiowa 5
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ul. Powstańców Wlkp. 34
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ul. Hryniewieckiego 9
Realizacja projektu zakłada wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w najbardziej efektywny sposób. Po pierwsze nowa instalacja zostanie włączona do aktualnie funkcjonującej sieci energetycznej. Po drugie, założone zostało maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni w celu wyprodukowania możliwie największej ilości energii elektrycznej, jednocześnie nie przekraczającej zapotrzebowania na nią danego obiektu. Na dachach zostanie zamontowanych 2446 paneli, które wyprodukują ok. 665,46 MWhe/rok energii elektrycznej. Planowane instalacje pokryją średnio ok. 58% zapotrzebowania na energię elektryczną budynków.
Miasto Szczecin na realizację projektu otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Koszt przedsięwzięcia to 6 684 188,94 zł z czego dofinansowanie wynosi 5 681 560,59 zł.
W ramach pierwszego etapu projektu panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na 4 budynkach. Były to trzy Domy Pomocy Społecznej oraz obiekt SDS (Szczeciński Dom Sportu) przy ulicy Wąskiej.
Źródło: Urząd Miasta Szczecin