Szczecin ma jedne z najdroższych biletów sieciowych, które upoważniają do poruszania się komunikacją miejską. W ostatnich dniach opublikowano raport, w którym analitycy przyjrzeli się cenom biletów okresowych w miastach z całej Polski.
Ile kosztuje komunikacja miejska w Szczecinie?
Bilet miesięczny na wszystkie linie (z wyjątkiem linii turystycznych) w Szczecinie oraz Łodzi kosztuje 140 złotych. Stolice zachodniopomorskiego oraz łódzkiego okazują się droższe od Warszawy, gdzie ten sam typ biletu kosztuje niespełna 100 złotych oraz Wrocławia, gdzie miesięczna „sieciówka” to koszt ok. 90 złotych. Szczecin i Łódź są jednak tańsze od Krakowa, gdzie bilet miesięczny kosztuje 148 złotych.
Jak ceny biletów mają się do pensji Polek i Polaków?
– Jeśli porównamy ceny biletów miesięcznych z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego na temat wynagrodzeń, to największy procent pensji na komunikację miejską muszą wydać mieszkańcy Białegostoku (3,1 proc.), Łodzi (2,9 proc.) i Szczecina (2,7 proc.). Najmniejszym obciążeniem dla portfela jest komunikacja miejska w Warszawie (1,8 proc.), Wrocławiu (1,6 proc.) i Krakowie (1,3 proc.) – mówią autorzy raportu z portalu Picodi.com
Jak prezentuje się reszta świata?
Najtańszą komunikacją miejską na świecie może pochwalić się m.in. Luksemburg, gdzie podróżować komunikacją można za darmo. Najdroższe z kolei są miasta takie jak Londyn, Sao Paulo czy Kijów, gdzie cena biletu miesięcznego sięga powyżej 7% miesięcznej pensji netto mieszkańców.
W zestawieniu wzięte pod uwagę zostały najtańsze dla podróżujących opcje, ponieważ część przewoźników oferuje tańsze bilety, jeśli kupujemy je za pomocą np. aplikacji mobilnej. Cały raport można znaleźć TUTAJ.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl