Miasto stawia na działania proekologiczne. Dzięki zmianom wprowadzonym przy przebudowie Teatru Letniego zredukowano efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła, który szczególnie odczuwalny był w upalne dni. Z kolei zakup autobusów elektrycznych ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Łączna wartość pożyczki to prawie 49 mln złotych.
Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, podkreślił, że po zmianach podatkowych, które mocno ograniczyły miejskie możliwości inwestycyjne, trzeba szukać alternatywnych źródeł finansowania.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację to atrakcyjna alternatywa dla droższego finansowania komercyjnego, umożliwiająca refinansowanie projektów i oszczędności na kolejne inwestycje.
Pożyczka oferowana przez BGK wspiera transformację miast w bardziej ekologiczne i zrównoważone. Skierowana jest do samorządów i spółek komunalnych, a środki mogą być przeznaczone m.in. na tereny zielone, odnawialne źródła energii czy termomodernizację. Warunki są korzystne: niskie oprocentowanie, brak prowizji, a w niektórych przypadkach możliwe jest częściowe umorzenie kapitału.
Wnioski o takie pożyczki złożyło już blisko 100 podmiotów, na projekty o łącznej wartości ponad 2,4 mld zł. Program jest na dobrej drodze do realizacji celów, a kolejne umowy mają być podpisywane w najbliższych miesiącach.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast
Pożyczka może być udzielona na maksymalnie 20 lat, z bardzo niskim oprocentowaniem od 0 do 1 proc., a w niektórych przypadkach możliwe jest umorzenie 5 proc. kapitału. Karencja w spłacie wynosi do 24 miesięcy od zakończenia inwestycji.
Dodatkowo, nie wiąże się ona z żadnymi opłatami czy prowizjami i może pokryć 100 proc. kosztów netto (bez VAT). Ważnym warunkiem jest zgodność projektów z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), co oznacza, że inwestycje nie mogą szkodzić środowisku ani przyczyniać się do pogłębiania kryzysu klimatycznego.