W Szczecinie został otwarty Ponadregionalny Ośrodek Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego dla dzieci, który będzie służyć małym pacjentom z województwa zachodniopomorskiego oraz innych regionów Polski. W wydarzeniu oprócz przedstawicieli uczelni medycznej, kliniki uczestniczyli także samorządowcy, m.in. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina i Krystian Kowalewski, burmistrz Polic.
Inwestycja jest częścią programu wieloletniego na lata 2019-2027. Ośrodek działa w ramach Oddziału Pediatrii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM i ma zapewnić kompleksową opiekę nad dziećmi wymagającymi specjalistycznego leczenia żywieniowego. To trzecia taka placówka w Polsce, która przyjmuje pacjentów już od początku roku.
– Realizujemy wiele inwestycji i jak tylko będziemy mieć pieniądze, to będziemy dalej inwestować i rozwijać nasze szpitale, również ten w Policach – mówi dyrektor USK nr 1 PUM, dr Konrad Jarosz.
Nowo otwarta placówka specjalizuje się w leczeniu pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odżywiania, niewydolnością jelitową oraz innymi schorzeniami wymagającymi długoterminowego żywienia pozajelitowego lub dojelitowego. W Polsce są jeszcze tylko dwa takie ośrodki. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci już w połowie stycznia. Łącznie przez dwa miesiące placówka przyjęła już blisko 190 pacjentów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod terapeutycznych oraz współpracy interdyscyplinarnego zespołu lekarzy, dietetyków, pielęgniarek i psychologów, ośrodek oferuje wsparcie na najwyższym poziomie.
– Myślę, że dzisiaj otwieramy nie tylko nowy oddział, ale także nowy rozdział w leczeniu żywieniowym dzieci w naszym regionie – mówi doktor Hanna Romanowska, kierownik Ponadregionalnego Ośrodka Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego dla Dzieci. – Jestem przekonana, że dzięki wspólnemu wysiłkowi i pasji wielu specjalistów zapewnimy kompleksową i wysokospecjalistyczną opiekę dla naszych pacjentów. Oddział został zaplanowany w sposób niezwykle przemyślany. Jego obecność w sąsiedztwie chirurgii dziecięcej, OIOM-u, SOR-u, pozwala nam na sprawna pracę i kompleksową opiekę nad pacjentami. Od samego początku funkcjonowania oddziału widzimy jak bardzo był on potrzebny dla naszego regionu.
Ponadregionalny Ośrodek Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego będzie także wsparciem dla rodzin małych pacjentów. Jednym z celów placówki jest zwiększenie edukacji rodziców i opiekunów w zakresie prawidłowego prowadzenia terapii żywieniowej w warunkach domowych. Program wsparcia domowego pozwala dzieciom na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania oraz zwiększa ich komfort życia. Tak nowoczesny obiekt stanowi istotne wsparcie dla nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale także dla środowiska naukowego.
– Naszym celem jest stworzenie domowego żywienia pozajelitowego, którego w naszym regionie brakuje. Mam nadzieję, że oddział jest początkiem tego projektu. Planujemy utworzenie w najbliższym czasie nowoczesnej pracowni leczenia jelitowego w przyszpitalne aptece przyszpitalnej, która będzie fundamentem do rozwoju leczenia pozajelitowego. W pierwszej kolejności programem zostaną objęci najmłodsi pacjenci, ale docelowo chcemy włączyć do niego również osoby dorosłe. Domowe leczenie pozajelitowe jest szansą dla pacjentów, którzy nie mogą być żywieni w sposób naturalny. Dzięki niemu mogą funkcjonować w środowisku domowym unikając tym samym długich hospitalizacji. Jesteśmy także w pełni gotowi na uruchomienie poradni żywienia dojelitowego dla dzieci, która pozwoli nam na wsparcie pacjentów leczonych w domach – dodaje dr Hanna Romanowska.
Ośrodek jest częścią planu wieloletniego, którego największą inwestycja jest powstający przy ul. Unii Lubelskiej jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków kliniczno-dydaktyczno-badawczego w naszej części Europy. Epokowe przedsięwzięcie realizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wesprze zaplecze naukowo – dydaktyczne i stworzy bazę dla zespołu poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 49 tys. m². Funkcjonować w nim będzie szesnaście jednostek klinicznych i dydaktycznych, m.in. Centrum Medycyny Translacyjnej i Collegium Pharmaceuticum. Znajdzie się tam 49 sal dydaktyczno-wykładowych, w tym aula na ponad 400 miejsc, a także laboratoria, poradnie dla pacjentów i garaż podziemny na ok. 600 miejsc parkingowych, dostępnych także dla pacjentów szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej.
Koszt budowy Ponadregionalnego Ośrodka Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego dla Dzieci z Kliniką Pediatrii, Żywienia i Gastroenterologii Dziecięcej to 19 370 tys. zł., w tym dotacja z budżetu państwa 19 154 tys. zł.
Źródło: Urząd Miejski w Policach