Radni miejscy zwrócili się do Prezydenta Miasta z interpelacją w sprawie opóźnień w budowie Mediateki na osiedlu Majowym. Inwestycja miała zostać ukończona w lipcu 2023 roku.
– Niestety, z przekazanych informacji wynika, że obecnie zakończenie budowy przewiduje się na lipiec 2025 roku, a odbiory techniczne mają potrwać do połowy września 2025 roku. – czytamy w piśmie radnych Julii Szałabawki, Dariusza Smolińskiego i Krzysztofa Romianowskiego dotyczącym budowy placówki na Prawobrzeżu. – Z dostępnych informacji wynika, że trwają prace związane z montażem okien aluminiowych oraz instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, grzewczymi i elektrycznymi.
W związku z tymi informacjami pojawiły się pytania, które zostały skierowane do Prezydenta Szczecina: Jakie są przyczyny opóźnień w realizacji inwestycji? Dlaczego nie naliczono kar umownych wobec generalnego wykonawcy? Jaki jest obecny stan zaawansowania prac budowlanych? Jaka będzie rola Mediateki w życiu kulturalnym osiedla Majowego? Jakie działania naprawcze zostały/zostaną podjęte, aby przyspieszyć zakończenie budowy i otwarcie placówki?
Odpowiedź Miasta w sprawie Mediateki i postępu prac na budowie
Z odpowiedzi, której udzielił Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Biskupski, wynika że opóźnienia w realizacji inwestycji związane są z wewnętrzną sytuacją generalnego wykonawcy – HD Constructions Sp. z o o. – a na tą z kolei wpłynęły skokowy wzrost cen materiałów budowalnych i kosztów robót połączonych z gwałtownym wzrostem inflacji. Firma w 2023 roku złożyła do sądu wnioski restrukturyzacyjne skutkiem czego ustanowiony został tymczasowy nadzór sądowy mający na celu zabezpieczenia majątku dłużnika. Do umowy z HD Constructions podpisano aneksy, według których termin zakończenia robót ustalono na koniec lipca 2025, a odbiór końcowy na 14 września 2025 roku (podstawą do tych zmian jest art. 48 ustawy z dnia 7 października 2022 roku). W związku z zaistniałą sytuacją nie naliczono kar umownych z tytułu opóźnienia.
Postęp prac
W chwili obecnej został zamknięty etap związany ze stanem surowym budynku i trwa montaż witryn aluminiowych, dachu, ścian działowych i zabudów. Kontynuowane są prace wewnętrzne, czyli wodno-kanalizacyjne, wentylacji mechanicznej, instalacje grzania i chłodzenia oraz instalacji elektrycznych. Kolejne etapy przewidują: zagospodarowanie terenu, montaż instalacji multimedialnych, roboty wykończeniowe, montaż elewacji płyt betonowych.
Jaką rolę będzie pełnić Mediateka
Przede wszystkim Mediateka będzie pełnić rolę kulturotwórczą aktywizując mieszkańców Prawobrzeża. Jej przestrzenie pozwolą podejmować szerokie działania artystyczne, edukacyjne i animacyjne. Wyposażona w nowoczesne technologie biblioteka proponować będzie zajęcia dla różnych grup wiekowych.
Działania naprawcze wykonawcy
W związku z trudną sytuacją finansową wykonawca wdrożył działania, które pozwoliły na uzyskanie płynności finansowej:
- złożył wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego zgodnie z przepisami o restrukturyzacji.
- wynegocjował z Konsorcjum Bankowym, które udzieliło Generalnemu Wykonawcy kredytu na prowadzenie przedmiotowej inwestycji, zabezpieczonego cesją na rzecz konsorcjum wierzytelności z umowy na realizację przedmiotowej inwestycji – możliwości dokonywania przez zamawiającego bezpośrednich płatności z wierzytelności objętej cesją na rzecz podwykonawców w ramach przedmiotowej inwestycji za wykonanie przez nich roboty.
- wystąpił do Zamawiającego o urealnienie zasad waloryzacji wynagrodzenia Generalnego Wykonawcy, zamawiający zaakceptował zmianę zasad waloryzacji wynagrodzenia, co pozwoliło na zniwelowanie strat Wykonawcy dla realizacji inwestycji.
Pełna treść odpowiedzi dostępna TUTAJ.
Zobacz także:
Mediateka na Prawobrzeżu – to będzie najnowocześniejsza biblioteka w Szczecinie
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl