W Lasach Miejskich Szczecina powstało nowe ciekawe miejsce. Przy Przęsocińskiej Strudze stał kiedyś młyn. Dzisiaj można tam zobaczyć pozostałości kamienia młyńskiego.
Jedynymi pozostałościami po dawnym Komarzym Młynie [Mückenmühle] jest połówka i ćwiartka kamienia młyńskiego. Przez lata leżały blisko mostu nad Przęsocińską Strugą. W 2024 roku zostały zabezpieczone, pokryte płynem biobójczym i wyeksponowane w miejscu, w pobliżu którego dawniej mełły ziarna.
Trwała leśna ekspozycja jest ogólnodostępna dla wszystkich o każdej porze i bezpłatnie, a każdy kto zdecyduje się na spacer do Komarzego Młyna zapozna się również z walorami Lasów Miejskich Szczecina. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki opracowało również e-publikację o Komarzym Młynie.
częściach.
Pierwsza część zawiera 8 stron – wstęp, spis treści i podziękowania oraz informacje o Komarzym Młynie do 1860 roku. Dostępna jest TUTAJ.
Druga część – pozostałe 12 stron ciekawych informacji i zakończenie. Dostępna jest TUTAJ.
Pierwszą wzmiankę o młynie w okolicy Mścięcina można znaleźć w Archiwum Państwowym w Szczecinie w tzw. regestrach, oryginalnych dokumentach z 25 sierpnia 1464 roku przepisanych przez archiwistę Karla Otto Grotenfenda, a jako ciekawe miejsce, które warto odwiedzić, Komarzy Młyn był opisywany już w połowie XIX wieku. W przewodniku dla przyjezdnych wydanym wraz mapą około 1860 roku, pod hasłem miejsca rekreacji (poza murami twierdzy) wymieniono go obok największych atrakcji ówczesnego Szczecina. Wobec spadku zapotrzebowania na niewielkie młyny i przy rosnącej popularności wycieczek poza miasto, młyn stopniowo dostosowywano do funkcji rekreacyjnej, gastronomicznej i noclegowej. Atutem Komarzego Młyna było położenie. Z przystani nad Łarpią lub od 1898 roku z dworca kolejowego w Mścięcinie mieszkańcy Szczecina chętnie wyruszali na długie spacery po lesie. W okolicy działało wiele miejsc, w których można było posilić się i odpocząć. Komarzy Młyn możemy zobaczyć na starych pocztówkach. Widać na nich most i zabudowania leśnego zajazdu, restaurację z kilkudziesięcioma stolikami na świeżym powietrzu, staw powstały przez spiętrzenie strumienia, ludzi pływających łódką, spacerujących lub odpoczywających w altanie. [Źródło: Stowarzyszenie Nasze Wycieczki]
Projekt '2024_KOMARZY MŁYN – trwała ekspozycja w Lasach Miejskich Szczecina’ został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Miasta Szczecin.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl