Fundusz Obrony Narodowej został utworzony w 1936 roku na potrzeby uzyskania dodatkowych środków na zbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Gromadził on środki finansowe i przedmioty, które zostały przekazane przez osoby prywatne, instytucje społeczne, polityczne, kulturalne i gospodarcze. Polacy hojnie zasilili Fundusz, przekazując gotówkę, kosztowności, nieruchomości, a nawet zboże i zwierzęta rzeźne.
Po agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary zostały wywiezione za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie dokonano podziału na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzyń zawierających srebro przetransportowano z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały w skarbcu Banku Francji w Marsylii podczas II wojny światowej. Po wojnie, w 1976 roku, Polska odzyskała „srebrny” Fundusz Obrony Narodowej.
W latach 1978-1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu dokonał inwentaryzacji ponad 18 tysięcy przedmiotów. W rezultacie, Muzeum otrzymało na własność 1840 obiektów, zarówno dla wyrównania strat wojennych w zbiorach, jak i dla celów symbolicznych. 23 stycznia 2023 roku ponad 16 tysięcy pozostałych sreber Funduszu Obrony Narodowej zostało przekazanych Muzeum Narodowemu w Poznaniu.
Obecnie w ramach projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” obiekty z tego zbioru są prezentowane w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce.