„Wraki Jeziora Dąbie” to naukowo-badawcza akcja prowadzona przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz z Zakładem Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 14 kwietnia br., specjalna ekipa przeprowadziła badania Jeziora Dąbie w Szczecinie. W trakcie prac zlokalizowano, między innymi, wrak samolotu.
Poszukiwanie, dokumentowanie oraz prezentacja elementów wraków, które uczestniczyły w działaniach wojennych, prowadzonych we współczesnych granicach Polski to jeden z kierunków działań wyznaczonych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W zakres tego wchodzi zbieranie informacji oraz prowadzenie inwentaryzacji wraków m. in. na Jeziorze Dąbie – wspólnie z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza. W owych badaniach uczestniczą również Muzeum Narodowe w Szczecinie, a także Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzone przez stowarzyszenie prace przekształciły się w akcję naukowo-badawczą pod nazwą ,,Wraki Jeziora Dąbie”.
Prace badawcza na Jeziorze Dąbie
14 kwietnia 2021 roku prowadzone były kolejne prace naukowo-badawcze na Jeziorze Dąbie. Eksploracje w terenie przeprowadziła ekipa w składzie: Marek Matejski – Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza, Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza , dr hab. n. med. Andrzej Ossowski – Kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Maciej Papke i Mateusz Papke – Polskie Radio Szczecin oraz Rafał Makarewicz – szyper jednostki s/y „Jędrek”.
W trakcie całego dnia badań przeprowadzono rekonesans kilku wysp znajdujących się na Jeziorze Dąbie, które przebiegały sprawniej dzięki zastosowaniu drona. Udało się zlokalizować – najprawdopodobniej – niemiecki holownik parowy, który występuje na zdjęciach lotniczych z końca lat 40. Jednostka przypuszczalnie została zatopiona lub uszkodzona w wyniku działań wojennych. Do naszych czasów przetrwał jedynie nitowany kadłub. Oprócz tego zostały też zlokalizowane elementy rozbitego samolotu, jednak nie wiadomo jeszcze dokładnie, co to za maszyna.
Ponadto jednostka z ekipą badawczą odwiedziła wrak Betonowca, znajdujący się w północnej części Jeziora Dąbie. Na podstawie oględzin stwierdzono, że za kilka lat wrak się rozłoży i należy przeprowadzić pilny remont obiektu.
Apel do osób posiadających informacje o wrakach na Jeziorze Dąbie
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza zaprasza do współpracy oraz pomocy przy projekcie ,,Wraki Jeziora Dąbie”. Osoby mające informacje o wrakach znajdujących się w Jeziorze Dąbie lub posiadające stare zdjęcia np. Betonowca lub holownika Bolek prosimy o kontakt na e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl ew. alekost@wp.pl lub pod tel. 601 402 400.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl