Wstępna koncepcja gruntownego remontu głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz budowy nowej siedziby Teatru Współczesnego zyskała akceptację Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Wczorajsze posiedzenie komisji odbyło się w muzeum przy Wałach Chrobrego. Wziął w nim udział także wiceprezydent Szczecina Marcin Biskupski oraz prof. Wojciech Bal – architekt i wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
– Przeprowadzenie tej inwestycji uważam za kluczowe wyzwanie obecnej kadencji. Staramy się modernizować i remontować wszystkie instytucje kultury, które znajdują się pod naszą pieczą. Teraz chciałbym rozpocząć prace, które zmienią to miejsce w wizytówkę Szczecina. W tak reprezentacyjnej okolicy powinien powstać „kwartał kultury”, aby mieszkańcy zaczęli przychodzić na sąsiedni plac Praw Kobiet, a nie jedynie tędy przechodzili. Mówiąc brutalnie – nie może być tak, że na najbardziej atrakcyjnym miejskim terenie znajduje się magazyn i warsztaty – argumentował Olgierd Geblewicz.
Marszałek nazwał instytucjonalnym i właścicielskim węzłem gordyjskim sytuację, w jakiej obie instytucje musiały przez lata funkcjonować. Teatr Współczesny, będący instytucją miejską, znajduje się w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, które jest instytucją marszałkowską. Taki stan paraliżował obie jednostki, uniemożliwiając wykorzystanie potencjału miejsca i ludzi.
Koncepcja rozwoju Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wybudowanie nowego obiektu to szansa na polepszenie jakości i pracy dwóch instytucji – Muzeum Narodowego należącego do Województwa Zachodniopomorskiego i Teatru Współczesnego należącego do miasta.
Zmodernizowany obiekt Muzeum Narodowego w Szczecinie, jako centralny obiekt Wałów Chrobrego, będzie wizytówką Szczecina witającą wszystkich wjeżdżających Trasą Zamkową.
Oddany przed ponad wiekiem do użytku budynek nigdy nie przeszedł generalnego remontu. Zdaniem marszałka Olgierda Geblewicza zmiana tej przestrzeni sprawi, że miejsce ożyje, wypełni się ciekawymi wydarzeniami i ludźmi, wpisując się w nową historię miasta. W planach przedstawionych dzisiaj radnym znajduje się budowa parkingu podziemnego oraz siedziby teatru dostosowanej do liczby widzów. Muzeum odzyska przestrzeń wystawienniczą z salą pod kopułą główną budynku.
Prof. Wojciech Bal przestawił historię tego fragmentu Szczecina oraz ciekawe wizualizacje studentów architektury, którzy zmierzyli się z tematem rozbudowy muzeum.
Wiceprezydent Marcin Biskupski zadeklarował chęć miasta do współpracy przy tym przedsięwzięciu. Oczywiście teraz koncepcja zostanie przedstawiona na Komisji Kultury Rady Miasta, następnie podpisany będzie list intencyjny między samorządami. Ostateczna koncepcja zostanie wybrana w drodze konkursu architektonicznego, a jeśli uda się sprawnie rozpocząć ten proces, to ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę może nastąpić już w 2026 roku.
Przykładowa wizualizacja pod opieką dr inż. arch. Miłosza Raczyńskiego przygotowana przez: Aleksandrę Jackowską, Natalię Siedlecką, Mateusza Nisiewicza i Bartka Litwinkę z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl