Projekt adaptacji wraku Betonowca na cele turystyczne autorstwa Mateusza Tomaszewskiego zdobył główną nagrodę w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepsze prace dyplomowe 2023”. Wyróżniono także sześć innych projektów związanych z rozwojem przestrzeni w regionie.
W konkursie uczestniczyli dyplomanci z różnych uczelni, a nagrody przyznano w trzech kategoriach: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu. Nagroda główna wynosiła 4000 zł, a wyróżnienia otrzymały gratyfikacje pieniężne w wysokości 1000 zł.
Mateusz Tomaszewski zdobył główną nagrodę w kategorii architektura krajobrazu za projekt adaptacji wraku Betonowca w Szczecinie na cele turystyczne. Praca została doceniona za odważne i przekonujące podejście do emocji w architekturze oraz kreatywne wykorzystanie obiektów architektonicznych w celu przekształcenia wraku Betonowca w atrakcyjne miejsce turystyczne.
W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne wyróżniono Justynę Stanisławską za projekt „Krajobraz zmian. Kształtowanie scenerii nadmorskiej miejscowości Mielno”. Projekt ten proponuje rozwiązania rekreacyjne i usługowe, integrując je harmonijnie z otoczeniem nadmorskich miejscowości. Centralnym elementem tej koncepcji jest wykorzystanie przestrzeni nad wodą oraz zastosowanie minimalistycznej architektury opartej na naturalnym materiale, jakim jest drewno.
Natalia Kudlińska otrzymała wyróżnienie za pracę „Projekt osiedla akademickiego w Szczecinie”. Jej projekt zakłada stworzenie spójnej i funkcjonalnej przestrzeni osiedla, uwzględniającej różnorodne potrzeby mieszkańców. Wyróżnienie za spójność urbanistyczną założenia i odseparowanie go od miasta celem uniknięcia ruchu kołowego i uciążliwości parkowania wewnątrz osiedla.
Wyróżnienie przyznano pracy Moniki Sęk i Aleksandry Rękas z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę „Rewitalizacja terenów nabrzeżnych i projekt waterfrontu na Gocławiu w Szczecinie”. Projekt zakłada aktywizację terenów północno-wschodniej części Szczecina, zachowując ich walory architektoniczne.
W kategorii projektowanie architektoniczne wyróżniono Ernesta Białousa za pracę „Rewitalizacja terenów Starej Rzeźni na Łasztowni w Szczecinie”. Praca ta wyróżnia się zachowaniem ciągłości historycznej tożsamości budynków i spójnością urbanistyczną. To umiejętne wpisanie nowej funkcji do adaptowanych budynków, bez znacznych współczesnych ingerencji w istniejącą, historyczną tkankę.
Monika Wachnik została wyróżniona za projekt „Projekt stanicy harcerskiej w Podjuchach. Rewitalizacja terenu nad rzeką Regalicą”. Praca została wyróżniona za ciekawą, indywidualną kreację przestrzeni społecznej, właściwą skalę zabudowy oraz przyjęte rozwiązania materiałowe i przestrzenne. Umiejętne wpisanie się w skalę otoczenia, dostosowanie funkcjonalne i estetyczne do charakteru architektury stanicy wodnej (z szeregiem funkcji uzupełniających)
Alan Raoof otrzymał wyróżnienie za projekt „Wyspa Biskupia. Rewitalizacja założenia dworsko-folwarcznego z adaptacją spichlerza na zespół hotelowo-konferencyjny w Karlinie”. Projekt ten wyróżnia się umiarem w doborze środków wyrazu architektonicznego i szanowaniem historycznego kontekstu.
Konkurs to inicjatywa Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, mająca na celu promocję wysokiej jakości rozwiązań projektowych i przekształceń przestrzennych w regionie.
Więcej o wyróżnionych pracach TUTAJ
Wystawę pokonkursową można zobaczyć w Galerii Architektów Forma (ul. Żołnierska 50 w Szczecinie).
Autor: Infoldek.pl szczecin@infoludek.pl