Marek Łuczak to lokalny pasjonat historii, który ma na koncie wydane książki oraz wiele znalezisk. Tym razem odkrycia dokonał jeden z działkowiczów, a zawiadomiony o tym fakcie szczecinianin udał się na ogrody działkowe, by sprawdzić odnalezione płyty nagrobne. Przy okazji wizyty natrafił na pamiątkowy głaz poświęcony żołnierzowi poległemu w 1915 roku.
Odnalezione płyty nagrobne znajdowały się na terenie ogródków działkowych przy ulicy Łukasińskiego. Jak się okazało 3 kompletne płyty i jedna rozbita na klika części zostały użyte jako płyty podłogowe.
Nagrobne kamienie to marmurowe płyty montowane w betonowych nagrobkach pochodzące z Cmentarza Centralnego w Szczecinie.
Jedna z nich należy do Caroline Henriette Malzigius z d. Gutsch, urodzonej 28 października 1828 roku w Grünau Kreis Angermünde. Była to córka mistrza kowalskiego i sołtysa Johanna Friedricha Wilhelma Gutscha oraz Johanne Caroline z d. Beuteler z Grünau. Caroline mieszkała przy ul. Potulickiej (Bellevuestraße 44), wyszła za mąż za studniarza Malzigiusa, zmarła 26 marca 1907 roku w Szczecinie.
Kolejna płyta należała do Paula Maxa Georga Pantermüllera, urodzonego 6 października 1879 roku, który był synem robotnika Ferdinanda Pantermüllera i Albertine z d. Zöllner ze Szczecina. Paul był robotnikiem mieszkał przy ul. Łyskowskiego (Burgstraße 11a) w Grabowie. Zmarł 29 listopada 1906 roku, znaleziono go martwego na parowcu na Odrze na którym pracował, poniżej wyspy Bielawa.
Trzecia płyta należała do Johanna Wilhelma Friedricha Howe, urodzonego 21 maja 1856 roku, syna robotnika Christopha Martina Friedricha Howe i Dorothee Ottilie z d. Neumann z Ustowa. Friedrich Howe był robotnikiem, mieszkał przy ul. Chmielewskiego (Pommerensdorferstraße 18) w Szczecinie. Zmarł 14 maja 1908 roku, z powodu zapalenia płuc. Pochowano go 17 maja 1908 roku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Ostatnia z płyt, rozbita na kilka części, należała do Emila Wernera, ur. 18 sierpnia 1892 roku w Kluczu (Klütz Kreis Greifenhagen), był synem robotnika Karla Friedricha Wegnera i Berty Auguste z d. Griesert ze Szczecina. Emi mieszkał przy ul. Kolumba (Oberwiek 86-89). Zmarł 25 stycznia 1907 roku w Szczecinie.
Przy okazji wizyty na ogrodach działkowych Marek Łuczak natrafił na postument:
– Ciekawostką jest również odkrycie pomnika w miejscu, w którym nie powinno go być, gdyż ogrody działkowe nie istniały w latach 30. XX wieku. Prawdopodobnie przywiózł go któryś z działkowiczów i ustawił przy budynku zarządu. Cieszę się, że po tylu latach badań nad historią Szczecina wciąż trafiają się takie zagadki. – napisał na swoim profilu Marek Łuczak.
Chodzi o pamiątkowy głaz poświęcony żołnierzowi poległemu w 1915 roku.
Odnalezione płyty zostały przewiezione na Cmentarz Centralny w Szczecinie.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl