Lato się skończyło, ale to nie znaczy, że mamy rezygnować z aktywności na łonie natury. Warto korzystać z licznych szczecińskich plenerów, zwłaszcza, że jesienna szata dodaje im dodatkowego uroku. Gdzie w mieście Gryfa znajdziemy spokój i czas na uważny kontakt z naturą? Podpowiadamy w naszym artykule.
W Szczecinie nie brakuje zielonych przestrzeni pełnych uroku o każdej porze roku. Jesień, choć nieco chłodniejsza i pochmurniejsza gwarantuje za to całą feerię kolorów. Paletę barw najlepiej podziwiać w parkach czy lasach – a tych nie brakuje w stolicy Pomorza Zachodniego. W tym artykule podpowiemy wam, gdzie najlepiej się wybrać, aby podziwiać piękno jesieni.
1Szlak wokół Jeziora Głębokiego
Lokalizacja: Szlak „Wokół Jeziora Głębokiego” rozpoczyna się przy pętli tramwajowej „Głębokie” i kończy przy ulicy Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Okala on jezioro, prowadząc przez leśne polany z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania.
Jest to miejsce chętnie odwiedzane w sezonie letnim, między innymi ze względu na zlokalizowane tam kąpielisko. Jesienią, kiedy temperatury spadają, to nadal atrakcyjna lokalizacja na mapie Szczecina. Chłodniejsze dni nie odstraszają miłośników natury i spacerowania. Wędrówka wzdłuż szczecińskiego akwenu koi zmysły i przynosi upragniony relaks, a 6 km trasy, to dystans idealny zarówno dla całych rodzin, jak i aktywnych mieszkańców Szczecina, którzy uprawiają jogging czy nordic walking. Ulokowane w różnych miejscach na trasie paleniska i wiaty umożliwiają relaks przy cieple ogniska i w otoczeniu natury. Ponadto na szlaku rozmieszczone zostały tablice edukacyjne, które informują o faunie i florze na terenie Puszczy Wkrzańskiej, której częścią jest również Jezioro Głębokie.
2Dolina Siedmiu Młynów
Lokalizacja: Proponujemy kierować się szlakiem niebieskim, który rozpoczyna się przy pętli tramwajowej linii 1 i 9 przy Jeziorze Głębokim oraz przy „Białej Leśniczówce”.
Dolina Siedmiu Młynów znajduje się w Lesie Arkońskim, a jej nazwa wzięła się od młynów zbożowych, które dawno temu istniały w tamtym miejscu. Szlak, który prowadzi nas do Doliny, wiedzie przez las. Korony drzew przysłaniają światło i wygłuszają hałas samochodów, tym samym tworząc zupełnie inny świat. Gdzieniegdzie są ławki oraz altanki – możemy przysiąść i odpocząć z prowiantem w ręku. Jeśli spacerujemy niebieską trasą, to po kolei mijamy następujące stawy młyńskie: Zazulin, Ustronie, Uroczysko, Zacisze, Nagórnik, Łomot i Wyszyna.
Za Doliną znajduje się Polana Harcerska – idealne miejsce na ognisko lub grilla, a po dłuższym spacerze można dotrzeć nawet do Gubałówki.
3Las Arkoński
Lokalizacja: Proponujemy spacer w kierunku ruin wieży Quistorpa, szlak zaczyna się naprzeciwko stadionu Arkonii.
Las Arkoński poprzecinany jest wieloma interesującymi szlakami. Często towarzyszą im strumienie, potoki i cieki wodne jak np. Bystry Potok, Arkonka, Zielonka, Żabiniec, Kijanka. Mieszkańcy chętnie odwiedzają polanę Sportową i Harcerską oraz kąpielisko Arkonka, jeziorko Goplana, Ścieżkę Zdrowia, ruiny wieży Quistorpa i ruiny leśniczówki Arkońska. Spacerując pośród drzew można się również natknąć na budynek dawnego Domu Zdrojowego Kurhaus Eckerberg, obecnie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta.
Ponadto Las Arkoński jest ważnym miejscem dla rodzimowierców słowiańskich. Jego nazwa nawiązuje do Arkony – miejsca kultu Świętowita. Członkowie Związku Wyznaniowego „Rodzima Wiara” urządzają w Lesie Arkońskim obchody Jarego Święta, Święta Ognia i Wody Święta Plonów, Dziadów i Święta Godowego.
4Park Kasprowicza
Lokalizacja: Park jest ograniczony ulicami: J. Słowackiego, B. Zaleskiego, S. Wyspiańskiego i P. Skargi. Spacer można rozpocząć od Jasnych Błoni.
Park został założony w 1900 roku i jest to największy park miejski położony w Szczecinie. Wędrówkę po nim można rozpocząć od Jasnych Błoni, a zakończyć na Ogrodzie Różanym, nazywanym Różanką. Ów zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyróżnia mnogość rzadko spotykanych gatunków drzew, m.in. świerku serbskiego, cypryśnika błotnego, ambrowca balsamicznego, topoli chińskiej i grujecznika japońskiego. W Parku znajdziemy również Amfiteatr, place zabaw czy psią polanę – jest to zatem przestrzeń dla każdego.
5Park Majowe
Lokalizacja: Park położony u zbiegu ulic Andrzejewskiego oraz Iwaszkiewicza.
Park Majowe powstał dość niedawno. Zasadzono tam: 117 drzew liściastych m.in. klony, buki, brzozy, jarzęby, miłorzęby, kasztanowce, lipy, śliwy), 24 drzewa iglaste (sosny, świerki, jodły), ponad 1500 krzewów liściastych (m.in. berberysy, derenie, forsycje, krzewuszki, lawendy, tawuły) oraz 226 iglastych (jałowce, sosny górskie). Oprócz siłowni pod chmurką, placu zabaw czy zadaszonej wiaty, miłośnicy deskorolki mogą skorzystać z skatepark’u.
6Puszcza Bukowa
Lokalizacja: Kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych.
Miejsce zarówno piękne, jak i tajemnicze. Jeżeli lubicie kontakt z przyrodą bądź szukacie miejsca na rodzinny wypoczynek, to warto udać się do Puszczy Bukowej. Jest to niezwykły leśny region, położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina, na wschodnim brzegu rzeki Odry. Sama flora puszczy jest bardzo ciekawa, ponieważ w jej skład wchodzą ponad 53 gatunki, które podlegają całkowitej ochronie.
Jednak w tym miejscu kryje się też wiele zagadek i tajemnic m.in. pozostałości niemieckich bunkrów i podziemnych sztolni dawnej kopalni kredy. Wędrując po puszczy można natknąć się również na cmentarz, miejsce katastrofy samolotu, wioskę dla nietoperzy, wiadukty czy miejsce kultu wiary słowiańskiej. Eksplorowanie tegoż wyjątkowego miejsca i odnajdywanie poszczególnych obiektów z całą pewnością ułatwi specjalna aplikacja do pobrania na stronie internetowej.
7Jeziorko Słoneczne na Gumieńcach
Lokalizacja: Osiedle Gumieńce przy ul. Derdowskiego.
Jest to niewielkie jeziorko położone na osiedlu Gumieńce, przez które przepływa rzeczka Bukowa. Ponad powierzchnię zbiornika wypiętrza się wysepka zwana Wyspą Miłości. Połączona z lądem mostkiem stanowi istną enklawę pośród miejskiego zgiełku.
Jeszcze w latach 50. znajdowała się tam plaża miejska, jednak na skutek zanieczyszczeń naniesionych przez rzekę Bukową stan wody w jeziorze nie pozwala obecnie na plażowanie. Na początku XXI wieku zaczęto rewitalizację jeziora oraz okolicznych terenów. Dookoła zbiornika oraz na okalających jezioro terenach parku Zieleniec postawiono bogatą infrastrukturę rekreacyjną m.in. liczne ławki, oświetlone alejki spacerowe, tablice informacyjne dotyczące fauny i flory, boisko sportowe, ścieżki rowerowe czy też siłownię pod chmurką.
8Syrenie Stawy
Lokalizacja: Dolina Niemierzyńska, Szczecin (około 3 kilometrów od centrum miasta, obok alei parkowej (trasy spacerowo-rowerowej) będącej przedłużeniem ul. Jana Kochanowskiego w kierunku pobliskiego kąpieliska Arkonka, oznaczonej na mapach jako ul. Wincentego Pola lub Syrenie Stawy.)
Miejsce, gdzie piękny obraz natury tworzy kompleks jezior położonych w Dolinie Niemierzyńskiej. Dotrzemy tam, przechodząc przez jedną z czterech bram, na których umieszczone są: z lewej strony tablica historyczna, a z prawej aktualne informacje wraz z planem rozmieszczenia: Zielonej Szkoły; 11 zadaszonych wiat wyposażonych w tablice edukacyjne; ścieżek prowadzących do tablic pulpitowych oraz pomostów, z których można obserwować zbiorniki wodne.
Warto wybrać się w to miejsce, gdyż jest ono ciekawe o każdej porze roku. Równie ciekawa jest jego historia. Kiedyś w tym miejscu było sanatorium Fundacji Ernsta Moritza Arndta – z przedwojennej zabudowy zachował się tylko Modrzewiowy Dwór i kilka budynków gospodarczych. Dwór został wciągnięty na listę zabytków w 1983 roku. Poza tym przetrwały do dzisiejszych czasów fundamenty i fragmenty murów pozostałych budynków tworzących przed laty kompleks. Ponad trzy lata temu Syrenie Stawy zostały ponownie zagospodarowane i udostępnione mieszkańcom miasta. Dziś więc możemy się tam wybrać i podziwiać malowniczość tego obszaru.
9Jezioro Szmaragdowe
Lokalizacja: Znajduje się na osiedlu Zdroje poza centrum, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.
Jezioro Szmaragdowe jest jednym z ciekawszych miejsc, które pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Warto wybrać się tam w słoneczne dni, kiedy jego szmaragdowa barwa jest szczególnie widoczna. Zbiornik swój kolor zawdzięcza istniejącej tu kiedyś kopalni kredy i margla. Legenda głosi, że została ona zalana za sprawą złośliwego ducha Skarbka, po tym jak jego skarb został odkryty.
W okolicy znajdziemy również pozostałości kopalni kredy Friedensburg. Trasa do niej nie jest łatwa, przede wszystkim ze względu na dużą ilość stromych skarp czy powalonych drzew. Warto jednak się tam wybrać i odszukać tunel dawnej kolejki linowej. W okolicy znajdziemy też trochę gruzu, pozostałości ruin – to wszystko resztki kopalni.
Ukształtowanie terenu wokół jeziora Szmaragdowe jest dość zróżnicowane. Dzięki wzniesieniom podziwiać można panoramę Szczecina. Malowniczy krajobraz rozciąga się z Polany Widok, na której znajduje się również miejsce na grilla. Natomiast jeżeli udamy się szlakiem żółtym, który jest niedaleko, to przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć jezioro Dąbie. W pobliżu znajdziemy także sztuczną grotę, która była wizją Alberta Eduarda Toepffera. Miała być ona jednocześnie atrakcją i reklamą cementowni. Obecnie grotą opiekuje się stowarzyszenie „Za horyzont”. Tuż nieopodal obiektu znajdują się ruiny pałacu Toepfferów.
10Siadło Dolne – nadodrzański bulwar
Lokalizacja: Wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w dolinie nad Odrą – ok. 6 km na południe od Szczecina.
Niedawno zagospodarowano tam lewą część brzegu Odry Zachodniej. Dzięki tej inwestycji powstały w Siadle Dolnym m.in. trzy pomosty z systemami trapowymi. Turyści mogą skorzystać także z altan piknikowych, wiat do przechowywania kajaków, a całość uzupełniają ławki, stoły piknikowe, stoliki, grille, palenisko, miejsce do gry w szachy lub chińczyka oraz stojaki na rowery. Jeżeli jednak lubimy długie spacery i kontakt z przyrodą, to miejsce to łączy się ze szlakiem Bielika, gdzie możemy podziwiać piękno krajobrazu. Warto również skorzystać z trasy rowerowej, oddanej do użytku dwa lata temu. Prowadzi ona od Szczecina przez Warzymice i Przecław, aż po granice z przejściem granicznym w Rosówku.
Zachęcamy do korzystania w uroków wszystkich wymienionych wyżej miejsc. Nieśpieszny spacer pozwoli na podziwianie fauny i flory w całej okazałości w różnobarwnej, jesiennej szacie. Zagwarantują spokój z dala od wielkomiejskiego hałasu i dostarczą endorfin potrzebnych szczególnie wtedy, kiedy ilość słonecznych dni znacznie maleje.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl