Trenerzy młodzieżowych drużyn Dumy Pomorza korzystają obecnie z zaawansowanych technologii, takich jak drony, kamery VEO i systemy pomiarowe, aby analizować treningi i mecze. Wprowadzenie technologii do piłki nożnej zrewolucjonizowało sposób pracy szkoleniowców, stwarzając ogromne możliwości, ale także wyzwania.
Jeszcze kilka lat temu analizy wideo były dostępne tylko dla najlepszych drużyn, podczas gdy na niższych poziomach notatki o grze prowadzono na papierze. Obecnie, każdy zespół – od juniorów po dzieci – może korzystać z godzin nagrań oraz szczegółowych danych z treningów.
Kamery VEO
Drony zapewniają unikalne ujęcia z treningów, które pozwalają dokładnie ocenić ustawienie i ruchy zawodników. W przypadku meczów trenerzy wykorzystują materiały z kamery VEO, która samodzielnie nagrywa i analizuje kluczowe momenty gry bez potrzeby obecności operatora.
Wyposażone w dwie szerokokątne kamery urządzenie skanuje cały obszar boiska, a następnie – za pomocą specjalnego algorytmu AI – dostarcza obraz tych jego fragmentów, na których dzieje się akcja. VEO automatycznie analizuje również przebieg gry, zaznaczając poszczególne fazy meczu czy tworząc raporty statystyczne.
System VEO to odpowiedź na potrzeby mniejszych sztabów szkoleniowych i boisk bez infrastruktury do filmowania. Pozwala na archiwizację nagrań, a także ich łatwe udostępnianie trenerom i działowi skautingu. Dzięki takiej technologii szkoleniowcy mogą szybko sprawdzić, jak zespół się rozwija.
Analiza wideo to jednak tylko początek. Trenerzy dokładnie przeglądają nagrania, by wyłapać kluczowe elementy wymagające poprawy. – Oglądamy mecze kilkakrotnie, by znaleźć niuanse taktyczne – dodają analitycy. Dodatkowo zbierane są dane o przeciwnikach, ich stylu gry i mocnych stronach.
Duże ilości danych wideo wymagają też organizacji. Trenerzy korzystają z przestrzeni w chmurze, co pozwala na sprawne przesyłanie materiałów i ich przechowywanie. – Stworzyliśmy wideo-bazę, która ułatwia analizę, a także daje możliwość śledzenia rozwoju młodych zawodników – mówi Grzegorz Lemański, manager mediów Akademii.
System Catapult
Obok nagrań wideo, trenerzy fizyczni monitorują zawodników z pomocą systemu Catapult. Nadajniki pozwalają na śledzenie przebytych dystansów, liczby sprintów, stref tętna, a także analizę obciążeń treningowych.
Dzięki specjalnym nadajnikom mamy dostęp do mnóstwa danych, które pozwalają nam monitorować pracę wykonywaną przez zawodników oraz nakładane na nich obciążenia. Podstawą jest przebiegnięty dystans, ale także liczba sprintów, przyspieszeń, hamowań czy czas pracy w danych strefach tętna. Mając dostęp na żywo do takich informacji możemy wprowadzać korekty do planu jednostki treningowej tak, by np. dostosować obciążenia do aktualnego poziomu zmęczenia – wyjaśnia trener motoryczny, Przemysław Franczak.
Technologię trenerzy przygotowania fizycznego wykorzystują również podczas przeprowadzania testów motorycznych i funkcjonalnych. Poza prostymi fotokomórkami, które pozwalają precyzyjnie określić czas pokonania danego odcinka, szkoleniowcy Dumy Pomorza mogą również korzystać chociażby z maty plejometrycznej czy maszyn służących do pomiaru siły mięśni bioder oraz ud.
– Bateria testów cały czas się rozwija, a to przynosi nam kolejną porcję istotnych danych. Obecnie kluczem jest właściwa ich interpretacja tak, by przełożyć je na rozwój zawodników. Dopiero gdy będziemy potrafili maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w dostępnej nam technologii, zaczniemy myśleć o kolejnych krokach – tłumaczy Franczak. – Trudno dziś przewidzieć, w którą stronę się to rozwinie. W przypadku technologii niekiedy rok przynosi rewolucyjne zmiany, a co dopiero mówić o perspektywie pięciu lat czy dekady – podsumowuje.
Cała ta technologia pozwala na skuteczne rozwijanie młodych talentów, a ciągłe poszerzanie zasobów i narzędzi daje nadzieję na jeszcze większy postęp w najbliższych latach.