Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla Zachodniopomorskiego, utrzymane, ale wszystko jest pod kontrolą. W województwie zachodniopomorskim nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Możliwe są czasowe wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Aktualnie stany ostrzegawcze są osiągnięte w Trzebieży na Zalewie Szczecińskim, Szczecinie na Odrze Zachodniej oraz w Gryfinie na Odrze Wschodniej. Nie jest to jednak związane z sytuacją powodziową na południu Polski, a z wystąpieniem czasowej cofki.
– Niezmiennie nasz wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i jego powiatowe odpowiedniki oraz wszystkie służby są w pełnej gotowości. Jeśli konieczne będą interwencje, przystępujemy od razu do działania. Póki co wspieramy Dolny Śląsk, gdzie nasi strażacy pomagają m.in. przy ewakuacji ludności. – podkreślił wojewoda Adam Rudawski.
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i strażacy ochotnicy wspierają działania w województwie dolnośląskim i opolskim. Zadysponowanych jest tam 63 strażaków i 18 pojazdów, co stanowi 4% naszych zasobów ratowniczych. Do dyspozycji na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 2600 druhów OSP i 1525 strażaków PSP oraz sprzęt: samochody, kłady, łodzie, pompy o wysokiej wydajności. Znamy Odrę i wiemy, w których miejscach mogą wystąpić ewentualnie niewielkie podtopienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami, tak, aby w razie potrzeby szybko reagować – powiedział zachodniopomorski komendant PSP w Szczecinie – st. bryg. Mirosław Pender
W przypadku sytuacji kryzysowej do dyspozycji służb jest m.in. 350 tys. worków przeciwpowodziowych, ponad 350 różnych zapór i barier przeciwpowodziowych, pompy, agregaty, odzież ochronna i ratunkowa. Na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną 2 zestawy do internetu satelitarnego.
– Nie identyfikujemy zagrożenia powodziowego, ale jesteśmy przygotowani na wypadek zmieniających się warunków atmosferycznych – przyznał Michał Durka, dyrektor Regionalnej Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Dobrą wiadomością jest zmiana warunków wiatrowych. Wiatr cofkowy wiać będzie tylko do jutra, więc aktualne podwyższone stany wody w Trzebieży w najbliższych dniach ustąpią. Obniży się też poziom wody na morzu i da to miejsce wodzie, która będzie płynąć z południa kraju.
– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz jego powiatowe odpowiedniki i wszystkie służby na bieżąco monitorujemy sytuację pogodową i są w gotowości do działania. Codziennie odbywają się też odprawy wojewodów z udziałem ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Jeśli pojawią się ważne informacje, będziemy je na bieżąco przekazywać – dodał wojewoda Rudawski.
W przypadku sytuacji kryzysowej do dyspozycji służb jest m.in. 350 tys. worków przeciwpowodziowych, ponad 350 różnych zapór i barier przeciwpowodziowych, pompy, agregaty, odzież ochronna i ratunkowa. Na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną 2 zestawy do internetu satelitarnego.
W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiono specjalny numer telefonu: 882 788 381, czynny w godz. od 8 do 20. Uzyskamy tam informację, gdzie w danym powiecie na terenie naszego województwa możemy włączyć się w pomoc powodzianom i jakie produkty są im potrzebne.
Ostrzeżenia meteorologiczne sprawdzisz – TUTAJ
Ostrzeżenia hydrologiczne sprawdzisz – TUTAJ
Prognoza zagrożeń hydro sprawdzisz – TUTAJ
Zobacz także:
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl