Poszukiwacze smaków, przemierzający zachodniopomorskie kulinarne ścieżki będą mogli odnaleźć na nich nowe miejsca i smaki.
Na Listę Produktów Tradycyjnych trafił kolejny już, pięćdziesiąty trzeci produkt z naszego regionu czyli miód pitny trójniak Czcibor. Napój z Klępicza ma owocowy smak, o cytrusowo-śliwkowym wykończeniu. Aromat soczystych śliwek, moreli i pomarańczy uzupełniają delikatne miodowe nuty. Słodycz miodu zrównoważona jest cytrusową, kwaskowatą świeżość oraz delikatny posmak wędzonej śliwki. Początki wytwarzania tego produktu przypadają na lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego przyjęła także do swojego grona sześciu nowych członków. Listy gratulacyjne i certyfikaty wyróżnionym wręczył wczoraj w Szczecinie, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
– Serdecznie gratuluje Państwu tego, że dołączyliście do naszej regionalnej, kulinarnej skarbnicy. Cieszę się, że na festynach, piknikach, targach czy eventach pojawią się kolejne smaki z Pomorza Zachodniego – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.
„Pasieka z Pasją” działa od czasów dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie liczy sześćset pszczelich rodzin. Miody są nierozgrzewane, czyli nakładane do słoików na zimno.
– Brak wysokiej temperatury podczas procesu sprawia, że nie są one pozbawione swoich cennych właściwości – informował właściciel Paweł Hawran.
Pasieka oferuje całą gamę miodów. Jest to m.in. miód leśny, lipowy, klonowy, chabrowy, gryczany, rzepakowy, spadziowy czy faceliowy.
Gospodarstwo Rolne „Malinowy Ogród” to miejsce, w którym powstają syropy, dżemy bez cukru, powidła oraz nalewki. Wszystko to na bazie naturalnych składników, w oparciu o tradycyjne metody produkcji a przede wszystkim na podstawie rodzinnych receptur. Właściciele dziewięcioletniego gospodarstwa specjalizują się w uprawie maliny jesiennej. Oferują także ziołowe herbatki, które powstają z naturalnych składników zbieranych w miejscach wolnych od przemysłu. Starannie wyselekcjonowane zioła lipy, pokrzywy, akacji czy też czarnego bzu, suszone są bez dostępu światła słonecznego, aby zachowały cenne właściwości prozdrowotne.
W winnicy „Kojder” z Babinka uprawiane są głównie białe odmiany winorośli, takie jak Solaris, Souvignier gris, Muscaris i Johanniter. Prior i Cabernet cortis to przedstawiciele czerwonych odmian. Pierwsze hektary upraw zostały założone w 2015 roku.
– Od początku nie stosujemy chemicznych środków ochrony roślin ani syntetycznych nawozów, aby nie zakłócać naturalnej harmonii, która sprzyja powstawaniu unikalnych aromatów i smaków. Nasze wina są niezwykle aromatyczne. Charakteryzują się lekkością, świeżością i długim finiszem – mówił współwłaściciel Marek Kojder.
Hotel Aquarius Spa*****, a konkretnie hotelowa restauracja Horyzont oferuje dania wysokiej jakości, tworzone w oparciu o ekologiczne produkty, pochodzące od lokalnych dostawców.
– Przede wszystkim ryby bałtyckie, sery, polska wołowina, wieprzowina czy konfitury – wszystko to co smaczne i bez chemii. Jesteśmy w Kołobrzegu jedną z dwóch restauracji, która ma slow food. – mówił szef kuchni Grzegorz Nowicki.
„Ziemniakowelove” to lokal stworzony z miłości do ziemniaków i pasji do gotowania. Restauracja oferuje dania oparte właśnie na tym produkcie. Jej specjalnością są ziemniaki pieczone w piecu opalanym drewnem.
– Dbając o wysoki standard oferowanych dań, a także wspierając lokalnych producentów, surowce stosowane do przygotowywania potraw pochodzą przede wszystkim z pól małych gospodarstw rolnych i od lokalnych rzemieślników – informowała właścicielka Iwona Mazurek-Orłowska.
Kuchnia szczecińskiej Gospody Herbu Korab bazuje na daniach sezonowych i łączy stare tradycje kuchni kresowej, staropolskiej a także pomorskiej. Znajdziemy tu także akcenty żydowskie, armeńskie kaukaskie oraz pochodzące z domu rodzinnego babci szefa lokalu – pruskie. Wszystkie potrawy przygotowuje się tutaj własnoręcznie, w oparciu o najwyższą jakość surowców pozyskiwanych od lokalnych przedsiębiorców z zastosowaniem tylko naturalnych dodatków.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego powstaje w ramach inicjatywy Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej członkami mogą zostać gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności, punkty gastronomiczne, obiekty świadczące usługi hotelarskie, sklepy i restauracje. Sieć obecnie liczy sześćdziesięciu członków.
Autor: KR szczecin@infoludek.pl