Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w dniach 1-4 kwietnia br. na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Akademii Morskiej oraz w kilku akademikach.
„W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy” – informuje na swojej stronie internetowej Fundacja DKMS. Może to właśnie Twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy?
Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz Kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa ok. 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że potencjalny dawca posiada takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, to wtedy dojdzie do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.
Są dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych do przeszczepu: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) oraz pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków). Organizatorzy akcji przypominają, że ta druga metoda nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fundacji DKMS.
Wykaz miejsc w Szczecinie, w których w dniach 1-4 kwietnia br. będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych, znajduje się na obrazku poniżej oraz w wydarzeniu na Facebooku.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl