20 października o godz. 18:00 w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego rozdano „Zachodniopomorskie Noble 2024”. Jest to coroczne wydarzenie, organizowane przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, które ma na celu uhonorowanie wybitnych osiągnięć naukowych w regionie.
Nagroda „Zachodniopomorskie Noble” przyznawana jest naukowcom, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój swojej dziedziny. Laureaci wyróżniani są w ośmiu kategoriach: nauki humanistyczne, medyczne, ekonomiczne, podstawowe, techniczne, rolnicze, o morzu oraz artystyczne. Kandydatów do nagród zgłaszają Rektorzy uczelni wyższych oraz członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.
Tegorocznych laureatów wybrała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki w następującym składzie: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, prof. dr hab. Jan Lubiński, prof. dr hab. Piotr Masojć, prof. dr hab. inż. Antoni Morawski, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, prof. dr hab. Aleksander Wolszczan.
W dziedzinie nauk humanistycznych
dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii, Instytutu Historycznego, Uniwersytetu Szczecińskiego. Za naukowe badania nad Neolitycznymi strukturami monumentalnymi na Pomorzu Zachodnim wraz z opracowaniem unikatowej procedury badawczej grobowców megalitycznych na Pomorzu Zachodnim. Wyniki badań dr Agnieszki Matuszewskiej były prezentowane i publikowane w kraju i za granicą zaś ich zwieńczeniem jest wydana w 2023 roku monografia „Odkryć to co pozornie znane. Megality Pomorza Zachodniego”.
W dziedzinie nauk podstawowych
dr inż. Grzegorz Leniec z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Dr Leniec wyróżnienie otrzymał za badania właściwości strukturalnych i magnetycznych innowacyjnych materiałów techniką elektronowego rezonansu paramagnetycznego. Jak oceniono: „Dr inż. określił strukturę i właściwości centrów emitujących światło w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Informacje te są istotne dla rozwoju katalizy i produkcji diod emitujących światło.”
W dziedzinie nauk technicznych
Prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński, dr inż. Dawid Murzyński, mgr inż. Dawid Jakrzewski, mgr inż. Zbigniew Galocz, mgr inż. Karol Szafirowcz z Wydziału inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej oraz dr hab. inż. Andrzej Czyzniewski, prof. em. PK za opracowanie i wytworzenie nano-kompozytowych powłok na rozwijalnych antenach statku kosmicznego wysłanego w 2023 roku w misji badawczej do Jowisza.
W dziedzinie nauk ekonomicznych
dr hab. inż. Paweł Ziemba, prof. US z Katedry Metod Wspomagania Decyzji i Neuronauki Poznawczej, Instytutu Zarządzania, Uniwersytetu Szczecińskiego. Za wyniki badań nad opracowaniem i wykorzystaniem metod wielokryterialnych w problemach zrównoważonego rozwoju. Problematyka prac badawczych dr hab. inż. Pawła Ziemby przedstawionych do wyróżnienia Zachodniopomorskim Noblem 2023 dotyczy „wyników badań nad rozwojem autorskich metod wielokryterialnych na potrzeby wspomagania decyzji związanych ze zrównoważeniem i zrównoważonym rozwojem.” W uzasadnieniu podkreślono, że metody te „rozpatrują problemy decyzyjne zrównoważenia z uwzględnieniem niepewnych danych reprezentowanych przez liczby rozmyte i prawdopodobieństwo.”
W dziedzinie nauk rolniczych
Nobla otrzymała dr hab. inż. Wioletta Biel, prof. ZUT z Pracowni Żywienia Zwierząt i Żywności, Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT za znaczący wkład w opracowanie naukowych podstaw żywienia psów. Uzasadniono, że prace prof. Biel „obejmowały badania różnorodnych surowców roślinnych i zwierzęcych pod kątem ich wartości żywieniowej i prozdrowotnej w diecie psów.”
W dziedzinie nauk medycznych
prof. dr. hab. Cezary Cybulski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za identyfikację nowego genu ATRIP związanego z dziedziczną predyspozycją do raka piersi.
W dziedzinie nauk o morzu
Laureatem nagrody Zachodniopomorski Nobel w dziedzinie nauk o morzu został dr hab. inż. Grzegorz Stępień z Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore Wydziału Nawigacyjnego PM.
Kapituła przyznała to wyróżnienie za opracowanie innowacyjnych metod pomiarów i algorytmów przetwarzania danych oraz określania pozycji obiektów pływających w warunkach ograniczonych możliwości obserwacyjnych akwenu.
W dziedzinie nauk artystycznych
dr hab. Daniel Rycharski, prof. AS z Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie za działalność artystyczną łączącą sztuki audio i wizualną oraz za działalność akademicką, która wiąże Szczecin jeszcze ściślej z międzynarodowymi ośrodkami kultury w Europie i na świecie.
W dziedzinie nauk artystycznych
Nobel powędrował do dr hab. inż. arch. Magdaleny Czałczyńskiej-Podolskiej, prof. ZUT oraz dra hab. inż. arch. Wojciecha Bala, prof. ZUT z Katedry Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania, Wydziału Architektury. Nagrody przyznano za prace poświęcone promocji wizerunku Szczecina poprzez obiekty architektury oraz potrzeby kreacji i posiadania w przestrzeni miast ikon architektonicznych. Z uzasadnienia wiemy, że badania te szczegółowo poświęcono „zidentyfikowaniu budynków najbardziej popularnych (ikon architektonicznych), określeniu cech wyróżniających zidentyfikowane obiekty, wskazaniu zmian dokonujących się w czasie pod względem popularności ikon architektonicznych, określeniu zależności między promowaniem określonych budynków a kształtowaniem wizerunku miasta Szczecin oraz określeniu znaczenia ikon architektonicznych z punktu widzenia znaczenia dla krajobrazu miejskiego i budowy wizerunku miasta.”
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl