Naukowcy z Aarhus w Danii wspólnie z polskimi archeologami chcą szukać w Wolinie śladów wikingów. Przeprowadzą duże wykopaliska w latach 2025-2027.
Wioska wikingów z Wolina przyciąga turystów z całego kraju. Teraz polscy i duńscy archeolodzy łącza siły by zbadać przeszłość wyspy. Duńsko-polską współpracę archeologiczną w Wolinie, mieście z epoki wikingów, wzmiankowanym w sagach jako Jomsborg, wsparły Fundacje Salling i Aarhus University Research Foundation. Fundacje Salling przekazały na ten projekt 2,18 mln DKK. Fundacja Badawcza Uniwersytetu w Aarhus przekazała na ten cel 3 mln DKK.
W ramach projektu prowadzone będą wykopaliska przez trzy sezony w latach 2025-2027. Wykopaliska będą punktem wyjścia dla wystaw na miejscu, wycieczek z przewodnikiem, a także aktywnej komunikacji w mediach społecznościowych i mediach informacyjnych w Polsce i Danii.
Projekt został zapoczątkowany podczas wizyty króla Fryderyka X w Polsce w styczniu 2024 roku. Wówczas Uniwersytet w Aarhus i Muzeum w Moesgaard podpisały porozumienie o współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN, Gminą Wolin oraz Stowarzyszeniem Centrum Słowian i Wikingów. Celem jest wzmocnienie więzi kulturalnych między Polską a Danią oraz lepsze poznanie historii Wolina – miasta, które w średniowieczu, podobnie jak duńskie Aarhus, było jednym z kluczowych portów handlowych na Bałtyku.
Profesor Søren Michael Sindbæk z Uniwersytetu w Aarhus podkreśla, że wykopaliska w Wolinie mogą dostarczyć przełomowych informacji na temat relacji słowiańsko-skandynawskich w epoce wikingów. Podobnego zdania jest dr Wojciech Filipowiak z PAN, który podkreśla, że Wolin kryje jeszcze wiele nieodkrytych skarbów: „Jestem podekscytowany, że mamy teraz okazję zbadać archeologię miasta razem z naszymi duńskimi kolegami. Obecnie jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych w regionie Morza Bałtyckiego, którego znaczna część nie została jeszcze zbadana. W Wolinie istnieje potencjał do znalezienia wszystkiego, od statków po tkaniny i rzadkie towary handlowe”.
Projekt wspiera także Anders Hagh, prezes Købmand Ferdinand Sallings Mindefond, który zaznacza, że to wyjątkowa okazja do wzmocnienia więzi między Danią a Polską. Jørgen Lang z Fundacji Badawczej Uniwersytetu w Aarhus dodaje, że porty odgrywały kluczową rolę w epoce wikingów, a badania mogą dostarczyć zupełnie nowych informacji o kontaktach między Skandynawami a Słowianami.
Profesor Marian Rębkowski z PAN podkreśla, że wykopaliska w Wolinie mogą przynieść nieoczekiwane odkrycia o znaczeniu międzynarodowym. Miasto to od wieków fascynuje badaczy – według skandynawskich sag mogła znajdować się tu legendarna twierdza Jómsborg, a w 987 roku miał tu umrzeć duński król Harald Sinozęby.
Źródło: IAE PAN
Zobacz także:
Czy król Harald Sinozęby został pochowany w Wiejkowie w zachodniopomorskim?
W poszukiwaniu grobu Haralda Sinozębego. Discovery z kamerą w Wiejkowie koło Wolina
Hipoteza o umiejscowieniu wikińskiego Jomsborga na Wzgórzu Wisielców w Wolinie
Na Wzgórzu Wisielców w Wolinie odkryto wczesnośredniowieczne kurhany
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl