Wszystkie nominacje w tym prestiżowym konkursie Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała za spektakl „Crazy for You”.
Celem XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury jest uhonorowanie działalności środowiska teatralno-muzycznego w Polsce za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Spektakl przygotowany przez szczecińską instytucję otrzymał nominację w najważniejszej kategorii – „Najlepszy spektakl”, a także w sześciu innych: „Najlepszy wokalista musicalowy” (Tomasz Bacajewski), „Najlepszy reżyser” (Jerzy Jan Połoński), „Najlepszy dyrygent” (Jerzy Wołosiuk), „Najlepszy tancerz – pozostałe formy taneczne” (Maciej Glaza) i „Najlepsze kostiumy” (Agata Uchman). Laureatów konkursu poznamy 17 września br. podczas uroczystej Gali, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nominacje były przyznawane przez jury w składzie: Iwona Wujastyk (przewodnicząca), Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Andrzej Pągowski, Danuta Renz, Adam Sztaba i Janusz Józefowicz.
Poniżej lista nominowanych we wszystkich kategoriach.
Najlepszy Spektakl
- „Crazy for You” – Opera na Zamku w Szczecinie
- „Falstaff” – Opera Nova w Bydgoszczy
- „Legenda Bałtyku” – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Najlepsza Śpiewaczka Operowa
- Ewa Majcherczyk – Opera Śląska w Bytomiu
- Krystyna Nowak – Opera Nova w Bydgoszczy
- Aleksandra Olczyk – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Najlepszy Śpiewak Operowy
- Łukasz Goliński – Opera Nova w Bydgoszczy
- Stanislav Kuflyuk – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- Arnold Rutkowski – Opera Krakowska
Najlepsza Wokalistka Musicalowa
- Natalia Piotrowska – Teatr RAMPA na Targówku
- Agnieszka Przekupień – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
- Dagmara Rybak – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Najlepszy Wokalista Musicalowy
- Tomasz Bacajewski – Opera na Zamku w Szczecinie
- Robert Kośnicki – Teatr Muzyczny w Poznaniu
- Jakub Wocial – Teatr RAMPA na Targówku
Najlepszy Debiut (Śpiewaczki)
- Joanna Lalek – Teatr Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej w Warszawie
- Aleksandra Orłowska-Jabłońska – Opera Śląska w Bytomiu
- Aleksandra Żakiewicz – Warszawska Opera Kameralna
Najlepszy Debiut (Śpiewaka)
- Sławomir Naborczyk – Opera Śląska w Bytomiu
- Aleksander Rewiński – Warszawska Opera Kameralna
- Jan Żądło – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Najlepszy Reżyser
- Robert Bondara – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- Jerzy Jan Połoński – Opera na Zamku w Szczecinie
- Maciej Wojtyszko – Warszawska Opera Kameralna
Najlepszy Dyrygent
- Bassem Akiki – Opera Śląska w Bytomiu
- Katarzyna Tomala – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- Jerzy Wołosiuk – Opera na Zamku w Szczecinie
Najlepsza Tancerka (Klasyka)
- Chinara Alizade – Teatr Wielki Opera Narodowa
- Chisato Ishikawa – Teatr Muzyczny w Lublinie
- Daria Sukhorukova – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Najlepszy Tancerz (Klasyka)
- Konstiantyn Maiorov – Teatr Muzyczny w Lublinie
- Adrian Navarro – Warszawska Opera Kameralna
- Dawid Trzensimiech – Teatr Wielki Opera Narodowa
Najlepsza Tancerka (Pozostałe Formy Taneczne)
- Yurika Kitano – Teatr Wielki Opera Narodowa
- Julia Korbańska – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- Ewelina Kruk – Teatr RAMPA na Targówku
Najlepszy Tancerz (Pozostałe Formy Taneczne)
- Santiago Bello – Teatr RAMPA na Targówku
- Jakub Starzycki – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- Maciej Glaza – Opera na Zamku w Szczecinie
Najlepsza Choreografia
- Paulina Andrzejewska – Teatr Muzyczny w Poznaniu
- Robert Bondara – Teatr Wielki Opera Narodowa
- Tomasz Kajdański – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Najlepsza Scenografia
- Barbara Kędzierska – Opera Krakowska
- Mariusz Napierała – Opera na Zamku w Szczecinie
- Małgorzata Zwolińska – Teatr Groteska w Krakowie
Najlepszy Plakat
- Krzysztof Bieliński – Opera Śląska w Bytomiu
- Tomasz Bogusławski – Opera Nova w Bydgoszczy
- Jerzy Skakun – Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie
Najlepsze Kostiumy
- Anna Chadaj – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku
- Agata Uchman – Opera na Zamku w Szczecinie
- Michał Znaniecki – Opera Śląska w Bytomiu
XVIII Nagroda Specjalna Za Całokształt Pracy Artystycznej
Andrzej Straszyński – Warszawska Opera Kameralna
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl