Zobaczymy zaprojektowane przez prof. Franciszka Bunscha talie kart do skata (wzór polski 1963) oraz niezwykle popularne karty międzynarodowe (1975), które do dziś wydawane są w wysokich nakładach i weszły do kanonu polskich wzorów kart. Pokazane zostaną przygotowane wspólnie z Krystyną Bunsch-Gruchalską barwne i fantazyjne karty ludowe, a szczególną atrakcją jest możliwość śledzenia procesu opracowywania przez autorów talii od szkicu do gotowego projektu. Odsłonięcie tajników pracy obojga grafików, szkice, pomysły i rysunki, które możemy porównać z wydrukowanymi ostatecznie kartami, dają widzowi szansę poznania wyobraźni twórców i uchylają rąbek tajemnicy powstawania tak magicznych przedmiotów, jakimi są karty do gry.
Franciszek Bunsch (ur. w 1926 r. w Bielsku) – grafik i malarz, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, specjalizuje się w metaforycznej wizji rzeczywistości. Wieloletni wykładowca i profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1960-1980 zaprojektował serie kart do gry (częściowo również we współpracy z K. Bunsch-Gruchalską), wydawane w wielkich nakładach przez Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych (obecnie Fabryka Kart Trefl–Kraków), które następnie weszły do kanonu polskich wzorów kart. Uprawia jednocześnie sztukę ekslibrisu uczestnicząc w licznych wystawach (m.in. I nagroda na VII Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu im. P. Stellera w Katowicach w r. 2010), a także realizuje unikatowe książki autorskie, m. in. Oko (2006), Fragmenty (2007), Cisza (2007), Motyle (2008). Jest autorem wielu publikacji o charakterze teoretycznym i podręcznikowym.
Krystyna Bunsch-Gruchalska, właściwie Krystyna Gruchalska-Bunsch (ur. 14 września 1920 w Lublinie, zm. 4 kwietnia 2013 w Krakowie) – malarka i poetka. Współpracowała ponadto z Franciszkiem Bunschem przy wykonywaniu szeregu projektów dla Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego i Krajowej Agencji Wydawniczej w Krakowie (wydawnictwa turystyczne, prospekty handlowe) oraz przy projektowaniu kart do gry (KZWP w Krakowie), m.in. karty ludowe wydane w 1962, karty do skata (1965) oraz historyczne (1966). Wspólnie z F. Bunschem opracowała graficznie książkę T. Kudlińskiego Maska i oblicze teatru (1963), a także barwne obwoluty do wydania trylogii antycznej Karola Bunscha Olimpias, Parmenion, Aleksander (1967-1969). Po roku 1979 wycofała się z działalności wystawienniczej koncentrując się na twórczości poetyckiej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12.05 o godzinie 18:00 w Książnicy Pomorskiej w Sali pod Piramidą. Wstęp wolny.
Źródło: Książnica Pomorska