To festiwal, który łączy w sobie działania z wielu obszarów, m.in. z literatury, grafiki użytkowej, filmu, muzyki czy teatru. Już po raz drugi Kołobrzeg będzie tętnił wydarzeniami z udziałem blisko 70. artystek i artystów z dziesięciu krajów. W tym roku blisko sto pięćdziesiąt punktów programu czyni tę edycję najbardziej rozbudowaną wersją w 28-letniej historii imprezy.
– Wymiar międzynarodowy, dialog międzykulturowy, budowanie wzajemnego zrozumienia jak i związków artystycznych to DNA naszych działań. Mamy w tym roku 144 wydarzenia, 3 główne sceny, 66 gości z 10 krajów, 27 premier książkowych i 31 pracowni m.in. dla księgarzy, dla poetów, prozaików czy bibliotekarzy. To wielkie wydarzenie łączy w sobie różne dziedziny sztuki m.in. komiks, literaturę, muzykę, grafikę, teatr i scenografię – informował Dyrektor Biura Literackiego i festiwalu TransPort Literacki Artur Burszta.
Przed rokiem nad morzem na różne sposoby odmieniano „Trans”, w tym zaś reinterpretacji zostanie poddane słowo „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie hasło „Trans-porto, porta-ae” (drzwi i brama) przywołane w „Pięciu esejach homerowskich” Tadeusza Sławka, a co za tym idzie – rozmowa o transformującej i metamorficznej mocy kultury oraz literatury.
Najważniejsze wydarzenia zaplanowane zostały na trzech scenach – głównej mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kultury, dziecięcej w Adebarze oraz wieczornej ulokowanej w Hotelu Baltic Plaza przy ulicy Plażowej w Kołobrzegu.
Swoją premierę będzie miało dwadzieścia siedem książek – w tym osiem będących efektem projektów wydawniczych realizowanych w ramach pracowni, których w tym roku zaplanowano łącznie trzydzieści.
Goście festiwalu
Gościnią specjalną będzie Kim HYESOON. Zagraniczną listę uzupełniają znani i cenieni autorzy oraz autorki: Matteo BUSSOLA, Charlotte VAN DEN BROECK, Fríða ÍSBERG, Radmila PETROVIĆ, Maria Navarro SKARANGER, Jan ŠKROB, Benedek TOTTH. Po raz pierwszy i to w ramach jednego wydarzenia pojawią się laureatka i laureaci Nagrody Literackiej Nike za książki wydane przez Biuro Literackie: Jerzy Jarniewicz i Bronka NOWICKA.
Nową książką dla dzieci przygotowaną wraz z Joanną ŁAŃCUCKĄ powróci w roli jednej z głównych bohaterek festiwalu Joanna MUELLER, wyróżniona Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Po kilku latach nieobecności będziemy mogli posłuchać czytań Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Kacpra BARTCZAKA i Romana HONETA. Po raz pierwszy z książki wydanej przez Biuro Literackie czytać będzie Janusz RUDNICKI.
Grono debiutantek poszerzą Iwona BASSA, Marlena NIEMIEC, Karolina KAPUSTA i Klaudia PIESZCZOCH. Z drugimi książkami powrócą: Paulina PIDZIK, Jakub PSZONIAK i Katarzyna SZWEDA. Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski reprezentują: Agata DYCZKO, Marcin CZERNIAWSKI, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karolina KRASNY, Joanna ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO i Amelia ŻYWCZAK.
Literackiej nobilitacji doczeka się Piotr MAGIK Łuszcz, którego teksty omówią syn muzyka FEJZJESTM, Marcin JURZYSTA, Filip ŁOBODZIŃSKI oraz goście specjalni, których nazwiska na razie nie zostaną zdradzone. W cyklu „Poezja polska od nowa” Aleksander TROJANOWSKI przedstawi swoją wizję twórczości Juliana TUWIMA. „Rozmowy z Kanonu” i „Rozmowy na koniec” zostaną poprowadzone przez Ingę IWASIÓW, Grzegorza JANKOWICZA, Jakuba SKURTYSA i Antoninę TOSIEK.
Nie tylko spotkania z autorami
– Na tym festiwalu mam szczególne zadanie, ponieważ prowadzę spotkania z autorkami, autorem serii książek Nowego europejskiego kanonu literackiego. To bardzo interesująca seria, która pokazuje młodszych autorów mniejszych języków, a więc taką literaturę, która zasługuje na większą uwagę niż w głównym nurcie to się zdarza. Ważnym aspektem tych spotkań dla mnie, poza walorami artystycznymi, jest to, że wszystkie wydawane w kanonie książki poruszają aspekty społeczne, życia w społecznościach krajów, z których pochodzą autorki i autorzy. Zamierzam rozmawiać z uczestnikami o tym, co w wiedzę o rzeczywistości, współczesności może wnieść literatura – mówiła profesor nauk humanistycznych i prowadząca festiwalowe wydarzenia Inga Iwasiów.
Nowością będą pracownie dla nauczycielek i nauczycieli języka polskiego oraz uczennic i uczniów szkół średnich z Kołobrzegu. Tutejsza młodzież po raz drugi przyzna ufundowaną przez Coffeedesk nagrodę „Koło brzegu poezji i prozy”. Tym razem wyróżnienie to trafi do autorki lub autora najlepszego festiwalowego czytania. Główne wydarzenia muzycznie oprawi RESINA, a „Rozmowy na koniec” – Mateusz RYCHLICKI. Oboje zamkną festiwal wspólnym koncertem.
– Cieszę się, że festiwal w tak dużym stopniu otwiera się na warstwę muzyczną. Zapraszam do śledzenia tego, co stanie się z dźwiękiem podczas wydarzenia – autor oprawy muzycznej wybranych wydarzeń festiwalu Mateusz Rychlicki.
– Ważnym aspektem słowa jest jego wizualność. Słowa niosą znaczenia, które są werbalne, ale również i te, które są ukryte w obrazie. Akademia Sztuki w naturalny sposób wiąże się z tym festiwalem, dlatego, że widzimy w tym potencjał dla uczelni artystycznej. Być może nie zajmuje się ona słowem w taki sposób jak festiwal go prezentuje, ale m.in. okładki, publikacje są projektowane przez absolwentów uczelni artystycznych – mówił prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki w Szczecinie Kamil Kuskowski.
Wstęp na tegoroczne wydarzenia (21-24 września br.) jest bezpłatny, maksymalna liczba uczestników to trzysta osób.
Organizatorami wydarzenia, wspieranego przez Pomorze Zachodnie, są Biuro Literackie i Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu.
Szczegółowy program dostępny TUTAJ.
Więcej wydarzeń znajdziesz na events.infoludek.pl
Repertuar kin dostępny w serwisie: kina.infoludek.pl
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl