Michał Buszewicz zastąpi Jakuba Skrzywanka na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie. Nadchodzący sezon zaprogramował jeszcze Jakub Skrzywanek, ale merytoryczną opiekę nad nim obejmie nowy dyrektor.
Decyzją dyrektora naczelnego Mirosława Gawędy, po konsultacjach z Urzędem Miasta i zespołem teatru, od stycznia 2025 nowym dyrektorem artystycznym zostanie Michał Buszewicz, reżyser i autor znany z produkcji EDUKACJA SEKSUALNA.
– Moim zadaniem jest uzupełnienie repertuaru o doświadczenia, których ten zespół do tej pory nie miał. Wraz z zespołem rozwijać będzie się też publiczność, która zaglądać będzie w stworzone przez nas światy. Mam poczucie, że zarówno miastu, jak i mnie zależy na rozwoju tego teatru i mam nadzieję, że od stycznia będę mógł w pełni poświęcić się artystycznej i merytorycznej opiece nad zespołem i repertuarem Teatru Współczesnego – mówi Michał Buszewicz.
Nota biograficzna
Michał Buszewicz (ur. 1986) – reżyser, dramatopisarz, dramaturg. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej Wydziału Reżyserii i Dramaturgii krakowskiej AST. Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistą pierwszej edycji Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, nominowany do Paszportu „Polityki” za rok 2022. Reżyseruje projekty na podstawie autorskich tekstów dla teatru – zrealizował m.in. spektakle Kwestia techniki, Kibice, Autobiografia na wszelki wypadek, Edukacja seksualna, Chłopaki płaczą, Śmieszy cię to?, Za dużo wszystkiego – oraz adaptacje – Akademii Pana Kleksa na podstawie powieści Jana Brzechwy i Srebrny glob na motywach powieści Jerzego Żuławskiego. Jako dramaturg współpracował z Anną Smolar, Eweliną Marciniak, Anną Augustynowicz, Janem Klatą, Cezarym Tomaszewskim, Wojciechem Rodakiem.
W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika działu dramaturgicznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Prowadził warsztaty dramaturgiczne i reżyserskie w ramach studiów Performatyki UJ, w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, Wiedzy o Teatrze poznańskiego UAM, krakowskiej ASP, Studiów Podyplomowych Pedagogiki Teatru, pełnił funkcję mentora w projekcie Sceny Nowej Dramaturgii w Rzeszowie oraz Drama revival w Pradze, a także wielokrotnie współpracował z organizatorami warsztatów teatralnych i dramaturgicznych dla młodzieży i dorosłych. Jest członkiem kolektywu artystycznego Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie.
Hasło przewodnie nowego sezonu: BAWMY SIĘ!
Nowy sezon ma być poświęcony zabawie i poszukiwaniu codziennych radości. Czeka nas siedem premier.
Pierwsza premiera już 20 września- będzie to „Nie twoja kolej, kochanie” mikro musical o problemach w związku i problemach transportu publicznego. W listopadzie powrót do klasyki, czyli „Frankenstein” w reżyserii Grzegorza Jaremko. Kolejny spektakl to „Singing/Signing”- spektakl z wykorzystaniem języka migowego. Pod koniec grudnia czeka nas sceniczna wersja oskarowego filmu „Na rauszu”. W lutym swoją premierę będzie miał „Dom niespokojnej starości” w reżyserii Michała Buszewicza. W marcu premiera spektaklu „Surfuj albo giń” o masowej turystyce a na zakończenie sezonu „Paprykarz szczeciński” w reżyserii Marcina Libera.
Cały program – na stronie Teatru Współczesnego.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl