7 lutego br. rozpocznie się 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Jak co roku, nie zabraknie polskich akcentów.
Berlinale to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie. W tym roku festiwal rozpocznie się 7 lutego i potrwa do 17 lutego. O skali wydarzenia świadczy fakt, że w ciągu jedenastu dni publiczność zobaczy ponad czterysta filmów. Sprzedaż biletów ruszyła 4 lutego o godzinie 10:00.
Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt otrzyma w tym roku aktorka Charlotte Rampling.
W jury berlińskiego festiwalu zasiądą: Juliette Binoche (przewodnicząca), Justin Chang, Sandra Hueller, Sebastian Lelio, Rajendra Roy i Trudie Styler.
Filmem otwierającym festiwal będzie „The Kindness of Strangers” w reżyserii Lone Scherfig. Oprócz niego w Konkursie Głównym zobaczymy też takie produkcje jak m.in. „The Golden Glove” (reż. Fatih Akin), „By the Grace of God” (reż. Francois Ozon), „Elisa & Marcela” (reż. Isabel Coixet), „Out Stealing Horses” (reż. Hans Petter Moland), „One Second” (reż. Zhang Yimou, Chiny), „Ghost Town Anthology” (reż. Denis Cote), „The Ground beneath my feet” (reż. Marie Kreutzer), „So Long, My Son” (reż. Wang Xioashuai), „System Crasher” (reż. Nora Fingscheidt), „God Exists, Her Name is Petrunija” (reż. Teona Strugar Mitevska) i „Mr. Jones” (reż. Agnieszka Holland).
Poza konkursem wyświetlone zostaną filmy: „Amazing Grace” (reż. Alan Elliott), „Farewell to the Night” (reż. Andre Techine), „Marighella” (reż. Wagner Moura), „The Operative” (reż. Yuval Adler), „Varda by Agnes” (reż. Agnes Varda) oraz „Vice” (reż. Adam McKay).
Polskie akcenty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
W Konkursie Głównym swoją światową premierę będzie miał nowy film Agnieszki Holland „Gareth Jones” („Mr. Jones”), opowiadający opartą na faktach historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (granego przez Jamesa Nortona), który w latach 30-tych XX wieku odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Jego publikacje zainspirowały Georga Orwella do napisania słynnego „Folwarku zwierzęcego”. Na ekranie zobaczymy m.in. Vanessę Kirby, Petera Sarsgaarda, Michalinę Olszańską i Krzysztofa Pieczyńskiego. Data polskiej premiery kinowej nie jest jeszcze znana.
To już trzeci film Holland, który zostanie pokazany na festiwalu w Berlinie. W 1981 roku w Konkursie Głównym uczestniczyła „Gorączka”, a w 2017 roku reżyserka (wspólnie z Kasią Adamik) otrzymała Nagrodę im. Alfreda Bauera za film „Pokot”.
Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością prezentacja polsko-amerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” („Who Will Write Our History?”) w reżyserii Roberty Grossman, która opowiada o twórcach podziemnego archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma). W tym obrazie materiały archiwalne są przeplatane scenami fabularyzowanymi z udziałem m.in. Piotra Głowackiego, Karoliny Gruszki i Jowity Budnik. Film zostanie pokazany w sekcji „Berlinale Special”.
Polskim akcentem będzie też krótkometrażowa animacja „Story” autorstwa Joli Bańkowskiej, która powalczy o „Kryształowego Niedźwiedzia” w sekcji konkursowej „Generation 14plus”, prezentującej filmy adresowane do młodzieży.
W sekcji „Berlinale Series” publiczność będzie mogła obejrzeć premierowo m.in. serial „Hanna”, w którym obok Esme Creed-Miles i Joela Kinnamana, występuje Joanna Kulig (będzie dostępny w serwisie Amazon Prime Video już w marcu).
Z kolei w sekcji „Generation Kplus” zostanie pokazana słowacko-czesko-polska krótkometrażowa animacja „The Kite” Martina Smatany, częściowo zrealizowana w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Więcej informacji o festiwalu filmowym Berlinale 2019 (w języku angielskim): http://www.berlinale.de/en/HomePage.html
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl