Do kolekcji stałej Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu dołączył wyjątkowy eksponat. Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest dwunastowieczny, brązowy krucyfiks, odnaleziony w XX wieku przez miejscowego rolnika we wsi Żelichowo, nieopodal Cedyni.
Zabytek, który przeszedł gruntowną konserwację w pracowniach Muzeum Narodowego w Szczecinie, trafił na wystawę dzięki uprzejmości jego właściciela – Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. To jeden z zaledwie dwóch zachowanych romańskich krucyfiksów brązowych odkrytych na Pomorzu Zachodnim, związanych z okresem chrystianizacji i fundacją pierwszych pomorskich świątyń.
Tego typu krucyfiksy, niezwykle popularne w XII wieku, pełniły zarówno funkcję liturgiczną, jak i symboliczną. Ustawiane były na ołtarzach, używane podczas procesji, a także wykorzystywane jako relikwiarze.
Już w połowie czerwca oba zachowane pomorskie krucyfiksy będzie można zobaczyć razem! Drugi zabytek – Pasyjka z Pyrzyc, należąca do zbiorów MNS, powróci z prestiżowej wystawy czasowej w Diözesanmuseum w Bambergu, poświęconej św. Ottonowi z Bambergu.
Romański krucyfiks brązowy z Żelichowa
warsztat magdeburski
1150‒1175
spiż (figurka), mosiądz
wym. 16,9 × 12,3 cm
ze zbiorów Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie