21 kwietnia br. Muzeum Narodowe w Szczecinie już po raz szósty włączy się w ogólnopolską akcję „Dzień Wolnej Sztuki”. Udział bezpłatny.
Czym jest Slow Art?
„Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki” – czytamy w przesłanej notce prasowej.
Właśnie dlatego Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy spróbuje po raz kolejny przekonać uczestników akcji, że sztukę można oglądać świadomie i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy. Każde dzieło opowiada jakąś historię – wystarczy się w nie wsłuchać.
Zasady
- Przyjdź do Muzeum
21 kwietnia o godzinie 12.00 przyjdź do Centrum Dialogu Przełomy. Po wyjściu już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak, jak do tej pory.
- Zastanów się
W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.
- Porozmawiaj
Po godzinie uczestnicy zostaną zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będą mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.
Lista obiektów
- Kobas Laksa, „Das Ende des Traums / Koniec marzeń, Stettin’45”, cyfrowy montaż fotograficzny
- Robert Kuśmirowski, „Pokój straceń”, instalacja
- Tomasz Mróz, „Chcesz cukierka – idź do Gierka”, rzeźba silikonowa, fiat 126p
- Grzegorz Hańderek, Michał Libera, „Blok / Grand Ensamble”, grtafika, papier / instalacja dźwiękowa
- Hubert Czerepok, „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była”, neon
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl