Jeszcze w tym roku w szczecińskim Muzeum będzie można zobaczyć m.in. wystawę zdjęć z zasobów NASA oraz wystawę francuskich rycin.
W pierwszym półroczu 2016 r. Muzeum Narodowe w Szczecinie odwiedziło blisko 100 tysięcy osób, czyli o 40 tysięcy gości więcej w porównaniu do analogicznego okresu w roku minionym. Przyciągnęła nowo otwarta wystawa w Centrum Dialogu Przełomy, światowej sławy prace malarzy Normandii oraz bogata oferta edukacyjna. Drugie półrocze zapowiada się równie ciekawie.
Nowe wystawy
We wrześniu zobaczymy mi.in. wystawę „America in Space”, prezentującą 21 fotografii z zasobów NASA. Zdjęcia dokumentują osiągnięcia USA w dziedzinie eksploracji kosmosu z ostatnich 50 lat. W październiku m.in. „Medialny Stan Wyjątkowy”, cykliczną wystawę artystów-wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie czy ekspozycję poświęconą Heliodorowi Sztarkowi, polskiemu dyplomacie, który w latach 1931-1938 stał na czele Konsulatu RP w Szczecinie. W grudniu natomiast warto zobaczyć wystawę około 150 dzieł, w tym 40 ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, prezentujących francuskie ryciny.
Akademia Antyczna i Akademia Historii Sztuki
Bezpłatne wykłady akademii skierowane są do młodzieży i osób dorosłych, pragnących rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki czy pogłębić wiedzę z zakresu mitologii greckiej. Zajęcia Akademii Antycznej, realizowane we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczną się 29 września 2016 r. wykładem prof. Elżbiety Wesołowskiej „Ta wariatka Kasandra. Co robić z niechcianym darem”. Natomiast na pierwszy wykład z historii sztuki wybierzemy się już 28 września 2016 r.
Programy edukacyjne
Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach programu „Kultura dostępna” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tylko od września do grudnia przeprowadzi 300 bezpłatnych lekcji i warsztatów muzealnych dla grup szkolnych i przedszkolnych. W ofercie edukacyjnej znalazły się także lekcje muzealne, także te poza budynkami muzeum (m.in. „na wynos”, w plenerze), wykłady cykliczne i okazjonalne, spotkania dla najmłodszych (Dzieci rysują w muzeum, Akademia Brzdąca i Akademia Malucha, Urodziny w muzeum itp.), odczyty i koncerty, konkursy i wystawy pokonkursowe, konferencje metodyczne oraz warsztaty dla nauczycieli.
Wszystkie zaplanowane propozycje znajdują się w specjalnie przygotowanym Informatorze edukacyjnym na rok szkolny 2016/2017 (do pobrania ze strony Muzeum Narodowego). W publikacji znajduje się muzealna oferta dla przedszkolaków, dzieci w wieku od 3 do 13 lat, a także dla młodzieży i osób dorosłych.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego