Z myślą o wsparciu rozwoju artystycznego, terapeutycznego i sportowego osób z niepełnosprawnością wzroku powstała innowacyjna „Maszyna Idiosensoryczna”. To unikalne urządzenie, które można wykorzystywać do celów naukowych badania ruchu człowieka, nauki tańca, podejmowania aktywności ruchowych, choreoterapii, sportu czy rehabilitacji.
Premiera w Domu Kultury „Krzemień”
W piątek, 29 listopada 2024 r., podczas wydarzenia „Aktywni przez sztukę – sztuką sprawniejsi” w Domu Kultury „Krzemień”, odbędzie się prezentacja etiud idiochoreograficznych, wykorzystujących potencjał maszyny. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza.
Innowacja z Zachodniopomorskiego
Za projekt urządzenia odpowiada dr Jerzy Norbert Grzegorek, prezes Fundacji TRUE, ekspert w dziedzinie animacji kultury i edukacji tanecznej. Od ponad dekady prowadzi zajęcia z osobami z niepełnosprawnościami, m.in. w ramach Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego. Jego doświadczenia zaowocowały stworzeniem maszyny, która odpowiada na unikalne potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Urządzenie umożliwia badanie ruchu ciała w bezpiecznych warunkach, a także promuje samodzielność w przestrzeni ruchowej.
– Pomysł na tę maszynę to efekt wieloletniej pracy z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Musimy mieć świadomość, że osoba niewidoma ma całkiem inne poczucie przestrzeni, a zatem świadomości poruszania się względem tej przestrzeni, ograniczonymi możliwościami kontroli kierunku ruchu, czasu, czyli rytmu tego ruchu wraz z natężeniem siły, jaki ruchowi osoba niewidoma nadaje – tłumaczy dr Jerzy N. Grzegorek.
Jak działa „Maszyna Idiosensoryczna”?
Urządzenie przypomina otwarty sześcian o wymiarach 3x3x2,7 metra. Centralnym elementem konstrukcji jest ruchomy wałek – tzw. transmiter – zawieszony na elastycznych taśmach. Jego zadaniem jest wspieranie tancerza w bezpiecznym poruszaniu się w różnych kierunkach i płaszczyznach anatomicznych. Dzięki precyzyjnemu pozycjonowaniu umożliwia zarówno trening orientacji przestrzennej, jak i doskonalenie siły czy rytmu ruchu.
– Chciałem, aby tancerze niewidomi mogli stawać się samodzielnymi tancerzami i twórcami teatru tańca, bez konieczności kontroli przez innych, stałego partnerowania, używania dodatkowych pomocy takich jak biała laska. Moją intencją jako pedagoga tańca i badacza niepowtarzalnego ruchu ludzkiego stało się dążenie do stworzenia sprzyjających warunków podejmowania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku samodzielnej praktyki tańca poprzez odkrywanie własnych potencjałów ruchowych, badania własnego ciała, ruchu, jego siły i rytmu w kontrolowanej przez siebie przestrzeni – tłumaczy dr Jerzy N. Grzegorek.
Wsparcie i przyszłość projektu
Maszyna została zaprojektowana w 2023 roku, a prace nad jej realizacją współfinansowano ze środków PFRON oraz budżetu województwa zachodniopomorskiego. Niedawno Fundacja TRUE uzyskała dodatkowe fundusze na szkolenie specjalistów w obsłudze urządzenia.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreśla potencjał projektu: – To bardzo dobry pomysł, który mam nadzieję będzie powszechnie używany podczas różnego rodzaju zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Maszyna stanowi świetne uzupełninie tradycyjnych form rehabilitacji i pozwala na lepsze poznawanie przestrzeni pomimo dysfunkcji wzroku. Daje szansę na samodzielną pracę artysty i trening orientacji przestrzennej
„Maszyna Idiosensoryczna” to przełomowe rozwiązanie, które w nowatorski sposób wspiera osoby z niepełnosprawnościami, łącząc sztukę z terapią i nauką.
Premiera „Maszyny Idiosensorycznej” – Monodram stworzony z myślą o tancerzu niewidomym
W piątek, 29 listopada 2024 r., Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia, podczas którego zaprezentowane zostaną możliwości innowacyjnego urządzenia – „Maszyny Idiosensorycznej”. W programie znajdą się nie tylko prezentacje dotyczące budowy, funkcji i działania maszyny, ale także efekty pracy twórczej z jej wykorzystaniem czyli Monodram stworzony z myślą o tancerzu niewidomym.
Głównym punktem wieczoru będzie premiera monodramu „Scenariusz dla niewidomego, lecz możliwego tancerza idiosensorycznego”, napisanego specjalnie przez dr. Jerzego Norberta Grzegorka. W roli głównej wystąpi Kacper Kozłowski – tancerz niewidomy, który zaprezentuje swoje umiejętności, korzystając z unikalnych możliwości oferowanych przez maszynę.
To wydarzenie to nie tylko okazja, by zobaczyć, jak nowoczesna technologia może wspierać osoby z niepełnosprawnościami, ale także by doświadczyć niezwykłej fuzji sztuki, innowacji i terapeutyki w praktyce.
„Aktywni przez sztukę – sztuką sprawniejsi” – 29.11. – Program
Malowanie ustami w praktyce i biograficznej narracji: Walery Siejbatatow
MASZYNAIDIOSENSORYCZNA: IDEA-NOWATORSKIE ROZWIĄZANIA DLA TAŃCA I TEATRU, TERAPII, REHABILITACJI I SPORTU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
MASZYNA IDIOSENSORYCZNA:
Prezentacja i udostępnienie urządzenia wszystkim uczestnikom wydarzenia celem zapoznania się z jej budową, funkcjami i działaniem.
ETIUDY IDIOCHOREOGRAFICZNE NA MASZYNIE IDIOSENSORYCZNEJ/ GOŚCIE – TANCERZE Z POLSKI
Prezentacja twórczości scenicznej tancerzy z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem potencjałów MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ
Tancerze-Aktorzy Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego TRUE
GOŚCIE -TANCERZE z Polski
PANEL SPOŁECZNY “AKTYWNI PRZEZ SZTUKĘ SZTUKĄ SPRAWNIEJSI”
MODEROWANA DYSKUSJA z przedstawicielami władz województwa zachodniopomorskiego, instytucji publicznych, których główny celem jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w ich rehabilitacji oraz integracji społecznej i zawodowej, organizacji pozarządowych nauki, kultury i edukacji.
AUTOR: Jerzy Norbert Grzegorek
WYKONANIE: Kacper Kozłowski- tancerz-aktor niewidomy
REŻYSERIA I SCENOGRAFIA: Jerzy Norbert Grzegorek
Czas: 85 minut /
Scenografia i przestrzeń ruchu: MASZYNA IDIOSENSORYCZNA
Więcej wydarzeń znajdziesz na events.infoludek.pl
Repertuar kin dostępny w serwisie: kina.infoludek.pl
Organizujesz imprezę / wydarzenie i nie ma jej w naszym kalendarzu?
Wiesz, że możesz ją dodać samodzielnie?
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl/div>