Wkrótce ruszy rozbiórka dwóch poniemieckich wiaduktów nad A6 i DK20

W najbliższych miesiącach zostaną rozebrane dwa stare, nieużywane wiadukty drogowe. Chodzi o wiadukt nad autostradą A6 w rejonie Kołbaskowa oraz o wiadukt nad DK20 w rejonie miejscowości Lisowo.

Dalsze utrzymywanie tych obiektów stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, stąd też decyzja o rozbiórce – wyjaśnia Mateusz Grzeszczak ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prace mają zostać wykonane do końca tego roku.

rozbiórka wiadukty A6 i DK20
Wiadukt nad autostradą A6 w Kołbaskowie. Fot. GDDKiA

Wiadukt nad autostradą A6

Wiadukt nad autostradą A6 w Kołbaskowie ze stalową konstrukcją powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku i jest od lat nieużywany. Od strony południowej obiekt pozbawiony jest połączenia z jakąkolwiek drogą, a jego konstrukcja nosi ślady uszkodzeń z czasów II wojny światowej. Nadzór Budowlany nakazał rozbiórkę wiaduktu, więc część robót przeprowadzono już w ubiegłym roku. Zaplanowane prace obejmą rozebranie konstrukcji obiektu wraz z podporą środkową (przyczółki pozostaną nienaruszone). W trakcie rozbiórki wiaduktu w ciągu autostrady A6 ruch zostanie zawężony do jednej jezdni.

rozbiórka wiadukty A6 i DK20
Wiadukt nad autostradą A6 w Kołbaskowie. Fot. GDDKiA

Wiadukt nad DK20

Wiadukt nad DK20 niedaleko Lisowa posiada żelbetową konstrukcję i został wybudowany na początku lat 40-tych XX wieku, w ramach budowy autostrady Berlin-Królewiec. Wiadukt jest nieużywany, bo droga, która miała nim przebiegać, nigdy nie powstała. Ten obiekt również został uszkodzony w czasie działań wojennych, a jego stan wciąż się pogarsza. Zdarzały się nawet sytuacje, że betonowe elementy konstrukcji spadały na jezdnię DK20. Wiadukt zostanie rozebrany, bo nie ma uzasadnienia dla wykonania remontu. Zaplanowane prace obejmą rozbiórkę ustroju nośnego (przyczółki pozostaną). W trakcie trwania robót rozbiórkowych na DK20 ruch będzie odbywał się w systemie wahadłowym.

rozbiórka wiadukty A6 i DK20
Wiadukt nad DK20 w rejonie miejscowości Lisowo. Fot. GDDKiA

Autor: KR szczecin@infoludek.pl