Początek października może zaskoczyć niektórych kierowców i pasażerów! Szykują się bowiem poważne zmiany nie tylko w komunikacji miejskiej, ale także w organizacji ruchu. Ponadto, październik to również miesiąc, w którym przybędzie około 35 tysięcy dodatkowych uczestników ruchu drogowego. A wszystko za sprawą studentów!
2.
INFORMACJE DLA PASAŻERÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Od poniedziałku, 1 października, ulegną zmianie rozkłady jazdy niektórych linii tj.:
- Linia 66: dotychczasowe kursy realizowane do Żydowiec do pętli Klucz ulegną wydłużeniu. Przedłużone zostaną zakresy kursowania linii do Klucza w dni powszednie w godz. 6:00-9:00 i 13:00-19:00. Nastąpi również korekta czasów przejazdu i godzin odjazdów.
- Linia 533: na linii zostaną uruchomione dodatkowe kursy o godz. 1:55 z Dąbia Dworca oraz o 2:37 z Klucza.
- Linia 72: linia zostanie uruchomiona również w niedziele i dni świąteczne. Autobus będzie kursować w godzinach od 6:30 do 15:30, z 60 minutową częstotliwością. W dni powszednie i soboty częstotliwość i zakres kursowania pozostaną bez zmian. Skorygowane zostaną czasy przejazdów we wszystkie dni tygodnia. Linia nie będzie kursowała w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.
- Linia 101: Na wniosek Gminy Police w dzień powszedni kurs o godz. 5:10 z Rynku w Policach w kierunku Jasienicy realizowany będzie z podjazdem pod Zakłady Chemiczne w Policach. Ponadto nastąpi zmiana rozkładów jazdy linii nr 101, wynikająca z korekty czasów przejazdu na tej linii (dostosowanie do czasów przyjętych na linii 107).
- Linia 68: uruchomiony zostanie przystanek „Świergotki” (nr 48601) w kierunku Przepiórki. Nastąpi przyspieszenie o 5 minut pierwszego kursu w dni powszednie z przystanku Przepiórki, wprowadzona zostanie korekta czasów przejazdu, przy zachowaniu spójności z linią 107, oraz godzin odjazdów wybranych kursów w celu koordynacji z linią nr 107 .
W związku z powrotem studentów, ZDiTM zachęca do pozostawienia samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą korzystać z Mobilnej Karty Miejskiej, Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej lub aplikacji mobilnych.
Ponadto, przypominamy, iż od nowego miesiąca uczniowie zamieszkujący Gminę Kołbaskowo, Gminę Dobra, Gminę Police mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Warunkiem jest jednak posiadanie SKA. Przez nadchodzący weekend (29-30 września) otwarte będą wszystkie kasy biletowe tj.:
- Osiedle Słoneczne
Punkt Obsługi Klientów
pętla — ul. Łubinowa
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Turkusowa
Punkt Obsługi Klientów
pętla
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Podjuchy
pętla — ul. Szlamowa
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Basen Górniczy
pętla — ul. Gdańska 25
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Pomorzany
pętla tramwajowa — ul. Budziszyńska
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Brama Portowa
Punkt Obsługi Klientów
ul. Wyszyńskiego 1
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Plac Rodła
Punkt Obsługi Klientów
budynek ZUS — ul. Matejki 22
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - C.H. Turzyn
Punkt Obsługi Klientów
al. Bohaterów Warszawy 40
sobota: 10:00-20:00
niedziela: 10:00-18:00 - Kołłątaja
Punkt Obsługi Klientów
pętla — ul. Barbary 1
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Osiedle Kaliny
ul. Witkiewicza
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Klonowica
Biuro Obsługi Klientów
siedziba ZDiTM — ul. Klonowica 5
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Krzekowo
pętla — ul. Żołnierska
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15 - Police
Punkt Obsługi Klientów
Police, ul. Bankowa 11c,d,e, wejście od ul. PCK
sobota: 9:00-16:15
niedziela: 9:00-16:15
1. INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Przypominamy, iż w związku z przebudową ulicy Kułakowskiego od 1 października (poniedziałek) nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Zamknięty zostanie odcinek ulicy od Warcisława do Pszczelnej oraz od wjazdu do szkoły do Wilczej. Na czas prac dojazd do szkoły będzie możliwy od ulicy Lompy oraz Pszczelnej.
Zobacz także: Od października zmiany w organizacji ruchu. Rusza przebudowa Kułakowskiego
W poniedziałek można spodziewać się również zmian na skrzyżowaniu ulic Miodowej, Kupczyka, Zegadłowicza, gdzie wróci minirondo. Wewnętrzna średnica ronda to 4m, a zewnętrzna 15m. Jak podaje ZDiTM, takie rozwiązanie poprawia płynność ruchu szczególnie w czasie szczytów komunikacyjnych.
Dzień później, 2 października (wtorek), rozpocznie się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w ciągu ulic: Dembowskiego, Niemcewicza i Kadłubka na odcinku od ul. Ofiar Oświęcimia do ul. Niemcewicza. Zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz uporządkowanie parkowania poprzez wyznaczenie miejsc postojowych. Przed przejściami dla pieszych wprowadzone zostaną słupki blokujące i azyle poprawiające bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Kolejne zmiany w tej okolicy to dwa nowe minironda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu Niemcewicza oraz Kadłubka i będzie wielkością zbliżoną do tego na skrzyżowaniu Słowackiego, Zaleskiego i Papieża Pawła IV. Trochę większe rondo powstanie u zbiegu ulic Cyryla i Metodego, Boguchwały i Niemcewicza. W obu miejscach zamontowana zostanie gumowa, wyniesiona, przejezdna wyspa centralna.
Wprowadzanie zmian rozpocznie się we wtorek popołudniu i w zależności od warunków atmosferycznych może potrwać od 7 do 10 dni. Prace wykonywane będą zarówno w dzień jak i w nocy.
Kierowcy spotkają drogowców najpierw na ulicy Dembowskego i Niemcewicza, a następnie na ulicy Kadłubka (od ul. Ofiar Oświęcimia do ul. Niemcewicza). Na końcu wprowadzone zostaną zmiany na skrzyżowaniach ulic Niemcewicza, Kadłubka oraz Cyryla i Metodego z Boguchwały i Niemcewicza.
ZDiTM apeluje do kierowców o szczególną ostrożność w ciągu pierwszych dni obowiązywania nowej czasowej organizacji ruchu.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl