Na tory wyjechał pociąg imienia Stanisława Moniuszki

Dziś w Szczecinie odbyła się uroczystość nadania pociągowi imienia Stanisława Moniuszki. To kolejny nietypowy pojazd w taborze Pomorza Zachodniego.

Mamy już Złoty Pociąg pociąg w barwach Pogoni Szczecin. Dziś dołączył do nich pociąg imienia Stanisława Moniuszki, a stało się to w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.

W uroczystości na Dworcu Głównym w Szczecinie wzięli udział m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, potomkini kompozytora Adrianna Jankowska-Moniuszko i przedstawiciel firmy Newag.

Oddajemy do użytku pociąg, który będzie jeździł po naszym regionie, by sławić wielkiego polskiego twórcę. Dziękuję spółce „Przewozy Regionalne”, firmie Newag, którzy są odpowiedzialni za niego oraz Operze na Zamku i Jackowi Jekielowi, który podjął się bycia koordynatorem Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W trakcie wydarzenia Stanisław Moniuszko „we własnej osobie” podjechał zabytkowym autem przed dworzec, kupił bilet w kasie i rozmawiał z pasażerami. Na peronie dzieci z Choszczna zaśpiewały „Prząśniczkę”, a po wjeździe pociągu na tor Chór Opery na Zamku zaśpiewał Mazura ze „Strasznego Dworu”.

pociąg imienia Stanisława Moniuszki
Fot. Opera na Zamku

Dzisiejsze wydarzenie jest po to, żeby nie tylko zainteresować tych, którzy chodzą na jego opery czy koncerty, ale przede wszystkim tych, którzy wcześniej tego nie robili. Słuchajcie Stanisława Moniuszki, bo naprawdę warto – zachęcał dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.

Cenne jest, aby znać przodków, ziemię, skąd się pochodzi. Cieszy nas, że pociąg ma jego imię. Stanisław Moniuszko także w swoich czasach często jeździł pociągami, podróżował, żeby uczyć się w różnych miejsc, ale jednak zawsze wracał do domu, do Polski. Jeśli nie ciałem, to sercem był w Polsce – dodała aktorka i potomkini kompozytora Adrianna Jankowska-Moniuszko.

W kolejnej części uroczystości odsłonięto wizerunek Stanisława Moniuszki widniejący na pociągu. Niespodzianek dla przybyłych gości nie zabrakło również wewnątrz pociągu – rozbrzmiewała tam muzyka kompozytora i można było zapoznać się z ciekawostkami na temat jego życia i twórczości.

pociąg imienia Stanisława Moniuszki
Fot. Opera na Zamku

Pociąg „Stanisław Moniuszko” odjechał do Słupska żegnany przez Chór Opery, który śpiewał utwór „Przylecieli sokołowie”.

Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl