W najbliższym czasie kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają duże zmiany na węzłach Wyszyńskiego i Łękno. Wiadomo już także kiedy gotowy będzie węzeł Granitowa.
Nowy etap prac na węźle Wyszyńskiego
Prace na tym węźle komunikacyjnym są prowadzone na wielu frontach. Gotowa jest już ponad połowa torowiska tramwajowego. Wykonano też 24 fundamenty i ustawiono 23 sztuki słupów trakcyjnych. Obecnie trwają roboty drogowe, brukarskie, sieciowe, a także te związane z budową kanalizacji deszczowej.
– W najbliższym czasie planowane jest dokończenie montażu torowiska w ul. Wyszyńskiego, montaż torowiska klasycznego w ul. Nabrzeże Wieleckie oraz montaż na belkach żelbetowych w ul. Nabrzeże Wieleckie – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – W planach jest także dokończenie budowy peronu tramwajowego w ul. Wyszyńskiego dalsze układanie nawierzchni z płytek betonowych na chodnikach oraz układanie nawierzchni asfaltowych. Do tego budowa kanalizacji teletechnicznej oraz kanalizacji pod sygnalizację uliczną wraz z sygnalizatorami.
Kolejny etap prac będzie wiązał się z wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu w tym rejonie.
Zmiany w organizacji ruchu
W nocy z 11 na 12 września br. ruch samochodowy w obie strony zostanie przerzucony z jezdni południowej na północną. Na ul. Wyszyńskiego przywrócony zostanie przystanek dla autobusów w kierunku Bramy Portowej, a przystanek w kierunku mostu Długiego będzie zlokalizowany w okolicy ul. Mściwoja.
Utworzony zostanie także tymczasowy przystanek dla autobusów jadących w kierunku dworca PKP na wyspie pomiędzy ulicami Mała Odrzańska i Nabrzeże Wieleckie. Kierowcy będą mogli jeździć ulicą Mała Odrzańska.
Weekendowe zmiany na węźle Łękno
W najbliższy weekend nowa, czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona także w rejonie węzła Łękno. Ma to związek z nowym etapem prac, w ramach którego wykonawca poprowadzi ruch tramwajowy na fragmencie wiaduktu. Będzie to polegać na zamienieniu obu rozjazdów torowych i puszczeniu tramwaju na nowy tor.
– Prace związane z przełożeniem ruchu tramwajowego zaplanowane są od godz. 23 w piątek 11 września i potrwają do 4 rano w poniedziałek 14 września – mówi Hanna Pieczyńska. – Jednocześnie wykonawca będzie przebudowywał sieć trakcyjną w niezbędnym zakresie. W tym czasie tramwaje nie będą kursowały.
W rejonie węzła Łękno trwają też prace przy budowie linii kolejowej nr 406, wiaduktów kolejowych i drogowych, a także roboty drogowe (m.in. na ul. Zalewskiego).
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z zaplanowanymi pracami torowymi w al. Wojska Polskiego w dniach 12–13 września br. wstrzymany zostanie ruch tramwajowy od zajezdni Pogodno do placu Gałczyńskiego. Wprowadzone będą także następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:
- Linia 1 kursować będzie na trasie jednokierunkowej Potulicka – plac Rodła – plac Gałczyńskiego – Turzyn – Potulicka według specjalnego rozkładu jazdy
- Linia 9 kursować będzie na trasie jednokierunkowej Potulicka – Turzyn – plac Gałczyńskiego – plac Rodła – Potulicka według specjalnego rozkładu jazdy
- Autobusowa linia zastępcza 809 zostaje wydłużona do placu Gałczyńskiego. Linia kursować będzie ulicami: Skargi – Wawrzyniaka (powrót: Skargi) – al. Wojska Polskiego – Zegadłowicza – Kąpieliskowa, obsługując dodatkowo przystanki: Rondo Olszewskiego, Zajezdnia Pogodno, Unii Lubelskiej, Wincentego Pola, Bogumiły, Plac Gałczyńskiego – przystanek końcowy.
Linia 809 kursować będzie z częstotliwością: w sobotę: w godz. 9–18.30 co 12 minut, w godz. 5–9 oraz 18.30–23 co 20 minut; w niedzielę: w godz. 11–18 co 20 minut, w godz. 5–11 oraz 18–23 co 24 minuty.
ZDiTM prosi pasażerów korzystających z pierwszych i ostatnich kursów o uwagę, bo brygady z zajezdni Pogodno będą realizowały dojazdy i zjazdy zmienionymi trasami.
Węzeł Granitowa z dużym opóźnieniem
ZDiTM poinformował dziś również o opóźnieniach przy realizacji węzła Granitowa. Kluczowa dla połączenia Zdrojów z Podjuchami ulica Granitowa zostanie ponownie otwarta dla ruchu w połowie listopada br. Natomiast cała inwestycja ma być gotowa wiosną przyszłego roku (pierwotnie miało to nastąpić do końca sierpnia br.).
Opóźnienie ma związek z koniecznością dokonania ustaleń ze Polską Spółką Gazownictwa w sprawie połączenia i dostosowania nowego gazociągu z istniejącym obecnie oraz z okresem ochronnym, w którym nie było możliwości usunięcia gniazd jaskółek z mostu przeznaczonego do rozbiórki.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl