Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kończy w tym roku 50 lat! To doskonała okazja, by spojrzeć wstecz i na nowo odkryć historię polskiego kina. Kino Pionier 1907 dołącza do jubileuszowego projektu „50 na 50” i zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: „Polskie historie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej – patrzymy inaczej”.
„Polskie historie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej – patrzymy inaczej”.
To okazja, by przypomnieć sobie, jak polska kinematografia opowiada o naszej historii – z perspektywy ludzi i wydarzeń, które często nie mieszczą się w głównym nurcie narracji.
W programie znajdą się trzy znakomite polskie filmy:
– Matka Królów (po seansie spotkanie z historyczką Katarzyną Rembacką)
– Papusza (po seansie spotkanie z aktorką Jowitą Budnik)
– Róża
Projekt „50 na 50” realizowany jest w 34 miastach w Polsce, a udział w nim bierze 57 instytucji, w tym szczecińskie kina! W czerwcu na przegląd zaprasza Kino Pionier 1907, a w grudniu wydarzenie odbędzie się w Kinie Zamek w Szczecinie.
PROGRAM WYDARZENIA:
16 czerwca (poniedziałek), godz. 18:30
MATKA KRÓLÓW – reż. Janusz Zaorski
Film oparty na powieści Kazimierza Brandysa to poruszająca saga o Łucji Król, matce czterech synów, których losy odzwierciedlają burzliwe dzieje Polski od czasów sanacji, przez II wojnę światową, aż po okres stalinowskiego terroru. Nakręcony w trudnych warunkach stanu wojennego, film ukazuje, jak polityka i historia wpływają na życie zwykłych ludzi, ich wartości i rodzinne więzi. „Matka Królów” to przede wszystkim opowieść o matczynej miłości i poświęceniu wobec brutalnej rzeczywistości.
Spotkanie z historyczką Katarzyną Rembacką
17 czerwca (wtorek), godz. 18:30
PAPUSZA– reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
„Papusza” to niezwykły portret Bronisławy Wajs – pierwszej romskiej poetki, której życie było naznaczone wykluczeniem i niezrozumieniem. Film opowiada o jej niezwykłej przyjaźni z Jerzym Ficowskim, polskim poetą i etnografem, który odkrył jej talent i walczył o publikację jej poezji. To opowieść o zderzeniu kultur, trudnej tożsamości oraz cenie sławy i akceptacji. Film z mocnym ładunkiem emocjonalnym, wspaniale zagrany, z piękną, poetycką warstwą wizualną.
Po seansie: spotkanie z aktorką Jowitą Budnik
18 czerwca (środa), godz. 18:30
RÓŻA – reż. Wojciech Smarzowski
Akcja filmu dzieje się latem 1945 roku na Mazurach. Tadeusz, były żołnierz Armii Krajowej, przemierza zniszczony wojną kraj i trafia do samotnej Róży, wdowy po niemieckim żołnierzu. Ich relacja, z początku chłodna i pełna nieufności, stopniowo się zbliża, odsłaniając dramatyczne rany wojny i niemożliwą miłość między dwojgiem ludzi z dwóch odmiennych światów. Film ukazuje brutalność powojennych lat, chaos i niepewność, ale też nadzieję i pragnienie normalności.
Bilety już w sprzedaży na stronie kina.