Szpital „Zdroje” chce przygotować swoje obiekty na przyszłe potrzeby epidemiologiczne. Urząd Marszałkowski zdecydował się przeznaczyć na ten cel 13 milionów zł. To środki, które pochodzą ze specjalnego programu REACT-UE i są specjalnie dedykowane do walki z ograniczeniem społecznym skutków pandemii. Fundusze mają zostać przeznaczone na modernizację pomieszczeń oraz zakup niezbędnego wyposażenia.
Szpital „Zdroje” – jaką część placówki obejmą prace?
Prace zostaną przeprowadzone na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym, Izbie Przyjęć Ogólnej, Psychiatrycznej Izbie Przyjęć, Poradni Zdrowia Psychologicznego dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży.
– Marszałkowskie szpitale zostały mocno doświadczone przez koronawirusa. Były ośrodkami na pierwszej linii walki z pandemią. Chcą być dobrze przygotowane na przyszłe epidemiologiczne zdarzenia, dlatego dostosowują swoje medyczne przestrzenie na taką ewentualność. Szpital „Zdroje” to kolejna nasza jednostka, która sięgnęła po specjalne unijne wsparcie z puli REACT-UE przeznaczone właśnie na likwidację skutków COViD-19 – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Co obejmie modernizacja?
Dostosowane zostaną m.in. pomieszczenia do potrzeb pacjentów psychiatrycznych oraz z niepełnosprawnością ruchową. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, sanitarne oraz grzewcze. Pojawi się nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz elewacje ścian, podłóg i sufitów. Powstanie również wentylacja mechaniczna oraz gazów medycznych, które są niezwykle ważne w leczeniu pacjentów z koronawirusem.
– Po raz kolejny korzystając z funduszy europejskich możemy podjąć działania, które przyczynią się do poprawy warunków leczenia pacjentów, a tym samym podniosą jakość naszych usług. Inwestycja, której realizację już wkrótce rozpoczniemy, obejmie m.in. budowę zadaszonego podjazdu dla karetek, prace remontowo-modernizacyjne oraz zniesienie barier architektonicznych. Poprawi to także warunki pracy naszego zespołu – powiedział dyrektor Szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler.
Marszałek województwa – Olgierd Geblewicz oraz dyrektor placówki – Łukasz Tyszler, podpisali umowę gwarantującą przekazanie unijnego wsparcia. Koszt inwestycji wyniesie 13 milionów złotych. Zostanie w całości sfinansowany przez unijną dotację, którą Urząd Marszałkowski przekaże ze specjalnej puli REACT-UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Roboty w szpitalu zaplanowano na 2023 rok. Projekt wpisuje się w założenia 11 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COViD-19. Wcześniej po takie eurofundusze sięgnęły już inne lecznice podległe samorządowi województwa. Unijna pomoc trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy czy Szpitala w Gryficach.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl