Projekt „Przedsiębiorczy Przedszkolak” to wspieranie samodzielności i kreatywności dzieci bo przedsiębiorczym i zaradnym można być w każdym wieku.
W drugiej połowie 2023 roku w Szczecinie wdrażany będzie unikatowy program pod nazwą „Przedsiębiorczy Przedszkolak”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Inicjatywa ta, opracowana przez miejscowy oddział Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, opiera się na rozwijaniu samodzielności, kreatywności i zdolności do podejmowania decyzji. Projekt zyskał wsparcie województwa, a umowę o dofinansowanie podpisał wicemarszałek Olgierd Kustosz w czwartek, 24 sierpnia 2023 roku.
Inicjatywa „Lewki Biznesu – Przedsiębiorczy Przedszkolak” ma na celu zaangażowanie 50 przedszkolaków w wieku przedszkolnym. Planowany okres trwania to 1 września do 30 listopada 2023 roku, a dążeniem projektu jest rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych już u najmłodszych.
Twórcy projektu maja nadzieję, że przyczyni się on do wykształcenia u dzieci umiejętności radzenia sobie w różnych dziedzinach, podejmowania decyzji, kreatywności oraz zdobywania wiedzy na temat gospodarowania zasobami, w tym finansami.
Organizatorzy programu mają nadzieję, że zaplanowane zajęcia przyczynią się do kształtowania umiejętności i cech, które pozwolą dzieciom dostrzegać możliwości i ryzyka, podejmować przemyślane decyzje oraz rozwijać się kreatywnie.
Zajęcia będą realizowane w ramach grup takich jak „Przedsiębiorcą być – zawody przyszłości”, „Mały bankier – przedsiębiorczy przedszkolak” czy „Gra o biznes – młody giercownik”. Każda grupa stworzy własną grę biznesową oraz prezentację procesu jej tworzenia wraz z pokazem rozgrywki. Całość zakończy się prezentacją oraz Balem Mikołajkowym z animacją.
Projekt będzie realizowany w różnych placówkach na terenie Pomorza Zachodniego, takich jak Akademia Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, Przedszkole i Żłobek Wyspa Malucha w Przecławiu oraz Przedszkole i Żłobek Strefa Malucha przy ul. Niemierzyńska 17.
Urząd Marszałkowski wsparł ten przedsięwzięcie kwotą ponad 30 tys. zł. Dofinansowanie jest wynikiem otwartego konkursu ofert z zakresu nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania. Środki pochodzą z budżetu województwa i są zarządzane przez Wydział Edukacji i Sportu.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl