W sobotę, 27 września 2025 roku, na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbędzie się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego, 14. edycji Dziecięcego Uniwersytetu Technologicznego (DUTek). DUTek od 14 lat pokazuje najmłodszym, że nauka może być fascynującą przygodą – pełną eksperymentów, doświadczeń i odkrywania tajemnic otaczającego świata.
Młodzi uczestnicy – wyposażeni w indeksy niczym prawdziwi studenci – przez cały semestr będą zgłębiać tajniki nauki podczas warsztatów, pokazów i interaktywnych zajęć. Spotkania odbywają się w sobotnie przedpołudnia na 10 wydziałach ZUT, a każde z nich trwa około godziny.
W tej edycji ponad 400 dzieci zmierzy się z pytaniami, które potrafią zaintrygować nawet dorosłych:
-
czy spawarka może mieć coś wspólnego z hodowlą kwiatów?
-
jak szybko „biega” bakteria i czy potrafi tańczyć?
-
czy każdy może samodzielnie stworzyć naczynie ceramiczne?
-
jak działa fluorescencja i niewidzialne światło?
-
co skrywa DNA i czy da się je zobaczyć gołym okiem?
-
jak rozmawiają owady i jak wyglądałby świat bez nich?
Nie zabraknie też zajęć o finansach, bezpieczeństwie w sieci czy wyzwań na symulatorach.
Uroczysta inauguracja
Ceremonię otwarcia poprowadzą: prof. Arkadiusz Telesiński, Prorektor ds. studenckich oraz dr inż. Piotr Piela, Prorektor ds. kształcenia.
📅 27 września 2025 r.
🕙 godz. 10:00 – dzieci młodsze (grupy 1–13)
🕦 godz. 11:30 – dzieci starsze (grupy 14–26)
Na początek młodzi studenci wysłuchają wykładu inauguracyjnego „Sekrety węży: co mają w menu i dlaczego każdy jest inny?” oraz obejrzą miniwystawę zwierząt terrarystycznych. Prelegentami będą pasjonaci herpetologii – Karina Przybylska i Sebastian Szabat.
Pierwsze regularne zajęcia zaplanowano na 4 października 2025 r.
DUTek to inwestycja w przyszłość. Program rozwija naturalną ciekawość dzieci, uczy krytycznego myślenia i pokazuje, że wiedza nie ogranicza się do szkolnych ławek. Nic dziwnego, że kolejne edycje cieszą się tak dużym zainteresowaniem – zarówno wśród uczestników, jak i ich rodziców.

/Źródło: ZUT w Szczecinie/











