“Panie Premierze, co z naszym bezpieczeństwem?”- pyta Fundacja WWF Polska przy okazji swojej corocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF. Fundacja zwraca się do Premiera z petycją o odpowiednie inwestycje w nasze bezpieczeństwo.
Przyroda dostarcza nam kluczowe zasoby niezbędne do życia – tlen, słodką wodę, składniki odżywcze oraz leki. To nasz naturalny system podtrzymywania życia. Niestety, każdego roku obszary naturalne znikają, a dostęp do czystego powietrza i wody w rzekach staje się coraz większym wyzwaniem. Fundacja WWF Polska apeluje do Premiera o utworzenie unijnego Funduszu na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych i zachęca wszystkich do podpisania petycji na stronie www.godzinadlaziemi.pl.
Korzyści płynące z inwestycji w naturę
Każda złotówka przeznaczona na odbudowę przyrody może przynieść zwrot w wysokości od 8 do 38 złotych. Dlatego Fundacja WWF Polska zwraca się do Premiera z petycją o wsparcie działań, które przełożą się na konkretne korzyści społeczno-ekonomiczne:
- Ochrona przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – zdrowe i różnorodne ekosystemy pomagają przeciwdziałać powodziom, suszom i upałom.
- Bezpieczeństwo zdrowotne – dostęp do czystego powietrza i wody wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Zrównoważone rolnictwo – żyzne gleby, czysta woda i pełnowartościowa żywność są podstawą odpornego systemu produkcji żywności.
- Nowe miejsca pracy i rozwój ekoturystyki – odbudowa środowiska wspiera zrównoważony rozwój regionów oraz jeden z kluczowych sektorów gospodarki UE.
Godzina dla Ziemi – zgaśmy światło dla planety
W przedostatnią sobotę marca o godzinie 20:30 ponownie wyłączymy światło na 60 minut w ramach akcji Godzina dla Ziemi WWF. To symboliczny gest jedności ludzi na całym świecie, który zwraca uwagę na konieczność ochrony naszej planety. W tym roku szczególnie podkreślamy, jak kluczowa jest troska o środowisko dla naszego bezpieczeństwa.
Globalny ruch na rzecz Ziemi
Każdego roku akcja gromadzi setki milionów ludzi w ponad 7 000 miast i miejscowości w 170 krajach. W poprzednich edycjach aż 10 400 zabytków i pomników na całym świecie pogrążyło się w ciemności na jedną godzinę.
Godzina dla Ziemi obchodzi w tym roku swoje 19. urodziny. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 roku w Sydney, gdzie ponad 2 miliony gospodarstw domowych zgasiły światło na 60 minut. Od tego czasu akcja WWF zdobywa coraz większe poparcie i angażuje miliony ludzi, w Polsce już od 18 lat! Ziemia jest naszym wspólnym domem – dbanie o nią to dbanie o naszą przyszłość.
Informacje o miastach i obiektach, które dołączą do akcji w tym roku, będą publikowane przez Fundację WWF Polska wkrótce.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl Źródło: WWF Polska