9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie, w którym uczestniczy kilkadziesiąt krajów z całego świata. Międzynarodowy Dzień Archiwów w województwie zachodniopomorskim – Program.
W dniach 6-14 czerwca br. Archiwa Państwowe otworzą swoje drzwi dla zwiedzających, organizując dni otwarte, wystawy, warsztaty i pokazy konserwatorskie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Archiwa dostępne – Archiwa dla każdego” i połączona będzie z premierowymi rozgrywkami w grę planszową Archiwów Państwowych „Jeszcze jedno lato. 1914–1918”.
– Międzynarodowy Tydzień Archiwów to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak archiwiści pracują na co dzień, dotknąć niepowtarzalnych dokumentów, a jednocześnie sprawdzić się w roli uczestnika poruszającej gry historycznej opartej na autentycznych pamiętnikach. Archiwa Państwowe w tych dniach otworzą się dla wszystkich aż w 37 miastach. Przygotowaliśmy program, który zainteresuje każdego, od najbardziej wytrawnego badacza lokalnej historii, przez nauczycieli i uczniów, aż po całe rodziny z dziećmi, fanów gier i lotnictwa, a nawet kibiców. To doskonała szansa, by przekonać się, że w archiwach kryją się nie tylko suche akta, lecz prawdziwe opowieści o minionych pokoleniach – informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Międzynarodowy Dzień Archiwów (International Archives Day) obchodzony jest od 2007 roku na całym świecie, z czasem przekształcając się w wydarzenie trwające cały tydzień. W 2025 roku hasłem całości jest „Archiwa dostępne – Archiwa dla każdego”, co idealnie wpasowuje się w ofertę Dni Otwartych organizowanych w aż 37 miastach w Polsce. Inicjatywa ta ma przypomnieć, że archiwa to nie zamknięte depozyty „starych” dokumentów, lecz przestrzeń żywej edukacji i dialogu międzypokoleniowego.
Motyw przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów
Motywem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Archiwów jest najnowszy projekt Archiwów Państwowych – premierowa gra planszowa „Jeszcze jedno lato. 1914–1918”. Gra, powstała na podstawie autentycznych pamiętników cywilów z okresu Wielkiej Wojny, była oficjalnie zaprezentowana 20 maja 2025 r. w Krakowie i od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród pasjonatów gier planszowych oraz historyków. Jej założeniem jest wcielenie się przez graczy w jedną z trzech polskich rodzin: z Królestwa Polskiego, z Wielkopolski lub z Galicji. Zespoły graczy podejmują strategiczne decyzje związane z zaopatrzeniem w żywność, znalezieniem schronienia czy utrzymaniem kontaktu z frontem, a każdy ruch wpływa na losy rodzinnej rozgrywki. Zagrać w grę będzie można w większości Archiwów.
– Podczas Międzynarodowego Tygodnia Archiwów chcemy pokazać, że dokumenty to nie tylko suche zapisy – to opowieści o ludzkich losach, decyzjach i emocjach. W archiwach kryje się ogromne bogactwo, a naszą misją jest otworzyć je dla wszystkich – niezależnie od wieku, wykształcenia czy wcześniejszych zainteresowań historycznych. Otwarta forma dialogu sprawia, że nawet osoby nigdy wcześniej niemające styczności z archiwaliami, szybko odnajdują swoje miejsce i czują, że mogą włączyć się w odkrywanie mikrohistorii lokalnych społeczności – podkreśla dr Paweł Pietrzyk.
Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów w Polsce
Tegoroczne obchody rozpoczną się już 6 czerwca br. w Toruniu, II Toruńskim Piknikiem Archiwalnym, na którym m.in. zobaczyć będzie można wystawę „Na fali zdarzeń. Żegluga morska i rzeczna w dawnych wiekach” oraz wziąć udział w warsztatach kartograficznych.
Następnego dnia będzie okazja poznać bliżej Archiwa Państwowe w Warszawie, Koszalinie i Lublinie. Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe zapraszają 7 czerwca br. na Warszawski Piknik Archiwalny, organizowany przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk. W programie m.in.: wystawy, porady, jak dbać o fotografie w domowym archiwum, konkursy z nagrodami, porady dla rodzinnych genealogów oraz prezentacja gry edukacyjnej „Jeszcze jedno lato 1914-1918”.
Tego samego dnia po południu, od godz. 17.00 w siedzibie Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego przy ul. Hankiewicza 1, każdy odwiedzający będzie mógł uczestniczyć w Odlotowym Pikniku Archiwalnym, podczas którego zaplanowano m.in. konkursy i quizy lotnicze dla dzieci i młodzieży, prelekcję „Jak zostać pilotem?”, symulatory lotu i szybowca, pokaz dronów, widowiskowe pokazy ognia z kosza balonowego, a także zwiedzanie Archiwum Akt Nowych z przewodnikiem – starty o każdej pełnej godzinie (17:00–20:00).
W Koszalinie Międzynarodowy Dzień Archiwów łączy się z Dniem Dziecka pod hasłem „Archiwek i Przyjaciele”! Teren Archiwum Państwowego zamieni się w kolorową przestrzeń pełną radości, nauki i rodzinnej zabawy. W programie m.in.: interaktywna wystawa VR, pisanie gęsim piórem, porady konserwatorskie, zajęcia edukacyjne, zwiedzanie magazynów oraz rozgrywki z grą „Jeszcze jedno lato 1914-1918”.
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza 7 i 8 czerwca br. do udziału w Nocy Kultury, podczas której dziedziniec Archiwum zamieni się w „Zaułek Akustyczny” — przestrzeń pełną dźwięków, emocji i artystycznych wrażeń. W programie znajdą się koncerty, spektakle muzyczno-teatralne, wycieczki po Archiwum oraz praktyczne warsztaty, jak rozpocząć samodzielne korzystanie z materiałów archiwalnych.
Dni Otwarte
W poniedziałek 9 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Archiwów, większość Archiwów Państwowych w Polsce zaprasza na Dni Otwarte. Pracownicy Archiwów w całym kraju przygotowali na ten dzień niesamowite atrakcje. Wśród nich, m.in.:
- zwiedzanie magazynów archiwalnych – oprowadzanie po przestrzeniach, gdzie przechowuje się akta liczące nawet kilkaset lat,
- prezentacje unikatowych archiwaliów – skanografie, rękopisy królewskie, przedwojenne fotografie miasta, akta cechów lokalnych, dokumenty gospodarcze i urzędowe, dokumentacje rodzinne z regionu,
- wyjątkowe wystawy, m.in. Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych,
- warsztaty genealogiczne, m.in. jak zbudować drzewo genealogiczne online z wykorzystaniem zasobów Archiwów Państwowych oraz zajęcia „Czy znasz swoich przodków?”,
- pokazy kaligrafii historycznej – prezentacje pisma urzędowego, gotyckiego, zapisów cechowych i instrukcji „czytania” akt typowych dla danej epoki,
- wykłady i spotkania w czasie których regionalni eksperci opowiedzą m.in. o badaniach genealogicznych z regionu, pokażą dokumentację zwyczajów ludowych,
- prezentacja gry „Jeszcze jedno lato. 1914–1918” – w większości oddziałów, równolegle do zwiedzania i wystaw, zorganizowano stoły do grupowych rozgrywek,
- konkursy historyczne z nagrodami, zagadki fotograficzne, testy wiedzy o dawnych legislacjach i dokumentach,
- zajęcia plenerowe dla dzieci i młodzieży – w wybranych Archiwach odbędą się gry terenowe, podczas których uczestnicy odnajdują skarby ukryte w murach archiwalnych budynków, uczą się robić odlewy pieczęci i kolorują plansze z dawnymi widokami miasta,
- pokazy konserwatorskie – naprawianie wilgotnych, spleśniałych kart, odtwarzanie fragmentów zniszczonych dokumentów z użyciem specjalnych materiałów,
- konsultacje z zakresu poszukiwań archiwalnych – warsztaty z wykorzystania przewodników i inwentarzy archiwalnych, baz danych, stron internetowych, na których znajdują się skany materiałów archiwalnych.
13 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, zaplanowano m.in. warsztaty z wywoływania negatywów fotografii na torbach bawełnianych, rozgrywki w grę „Jeszcze jedno lato 1914-1918” oraz pokazy filmowe.
Obchody Międzynarodowego Tygodnia Archiwów zakończą się w Archiwum Państwowym w Szczecinie 14 czerwca br. To wydarzenie z pewnością zainteresuje fanów sportu i piłki nożnej. W trakcie dnia odbędą się prelekcje nt. historii i dokonań Klubu Sportowego Pogoń Szczecin, a także będzie można zobaczyć wystawę dokumentów dot. historii klubu i prezentację fotografii fotoreportera Marka Biczyka.
– Od 18 lat tysiące osób odwiedza nasze Dni Otwarte, by dotknąć autentycznej historii i poczuć, jak żyje w dokumentach prawdziwe dziedzictwo kulturowe. To przeżycie, które umożliwia bezpośredni kontakt z kartami dziejów: każdy, kto przekracza próg archiwum, staje się częścią globalnej sieci odkrywców pamięci zbiorowej. Zapraszam Państwa do wspólnego świętowania – tych dni nie da się zastąpić żadną inną formą edukacji czy rozrywki, ponieważ tylko tu dowiemy się, skąd pochodzimy, jak kształtowała się kultura naszych miast i regionów oraz zrozumiemy, że każdy dokument jest świadectwem codzienności, która dziś nabiera wartości wyjątkowego dziedzictwa. Spędźmy te dni razem, wśród fotografii, pergaminów i rękopisów – bo archiwa to naprawdę serce naszej pamięci i klucz do przyszłości – podsumowuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Międzynarodowy Dzień Archiwów w województwie zachodniopomorskim
Archiwum Państwowe w Szczecinie
14.06.2024, od godz. 11.00 – „My Portowcy” – historia Pogoni zapisana w Archiwum
W programie:
- 11.00-11.30 – Bartosz Sitarz, Andrzej Jabłoński – „Dokumenty, fotografie, dyplomy. Pamiątki Pogoni Szczecin (i nie tylko) w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie”
- 12.00-13.00 – Ryszard Stefanik – „Od Sztormu (1947) do MKS Pogoń (1967)” + dyskusja
- 13.30-15.00 – panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi – prowadzenie: red. Adam Wosik
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa dokumentów dotyczących historii klubu Pogoń Szczecin (nie tylko sekcji piłki nożnej) oraz prezentacja zdjęć autorstwa fotoreportera Marka Biczyka z meczy Pogoni od końca lat 80. do początku XXI wieku (a na nich: piłkarze na boisku w trakcie gry, emocje na trybunach i na ławkach trenerskich). Odbędą się także konkursy dla dzieci (m.in. z rozpoznawania na zdjęciach dawnych zawodników Pogoni).
Ponadto gospodarze oferują możliwość zwiedzania siedziby Archiwum oraz niedostępnego na co dzień magazynu archiwalnego, wraz z pokazem najciekawszych i najcenniejszych historycznych archiwaliów, m.in. dokumentów książąt pomorskich i polskich królów.
Adres: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. Świętego Wojciecha 13, Szczecin
Archiwum Państwowe w Szczecinie, Oddział w Stargardzie
14.06.2025, godz. 10.00-14.00 – Dzień Otwarty
W programie:
- wystawa materiałów archiwalnych „Organizacja administracji terenowej na ziemi stargardzkiej od 1945r.”;
- zwiedzanie budynku archiwum z magazynami archiwalnymi.
Adres: Archiwum Państwowego w Szczecinie, Oddział w Stargardzie, ul. Basztowa 2, Stargard
Archiwum Państwowe w Koszalinie
7.06.2025, godz. 12.00-17.00 – MDA x Dzień Dziecka
W Koszalinie coś dla dużych i dla małych! Międzynarodowy Dnia Archiwów łączy się z Dniem Dziecka pod hasłem „Archiwek i Przyjaciele”! Teren Archiwum Państwowego w Koszalinie zamieni się w kolorową przestrzeń pełną radości, nauki i rodzinnej zabawy. Podczas całego wydarzenia będzie można wesprzeć Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.
W programie znajdzie się kilkadziesiąt atrakcji przygotowanych przez koszalińskie instytucje i organizacje. Na uczestników czekają m.in.:
- Dzień Otwarty w Archiwum, a w nim m.in. interaktywna wystawa VR, pisanie gęsim piórem, porady konserwatorskie, zajęcia edukacyjne oraz lekcja historii, zwiedzanie magazynów, poznawanie wiekowych ksiąg oraz materiałów archiwalnych przechowywanych w zasobie Archiwum.
- Pokaz gry i rozgrywki „Jeszcze jedno lato. 1914-1918” – Na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, od godziny 12:00, działać będzie specjalne tematyczne stoisko, na którym pracownicy zaprezentują zasady gry, a następnie przeprowadzone zostaną otwarte rozgrywki.
- Strefa edukacyjno-animacyjna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Koszalinie – animacje, sensoplastyka, konkursy z nagrodami, pokaz kulinarny, strefa relaksu i lokalne zdrowe produkty.
- Spektakl „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym (7 czerwca o godzinie 11.00 w BTD w Koszalinie. Bilety w cenie 25 zł)
Na scenie usytuowanej na dziedzińcu Archiwum występy aktorów koszalińskiego teatru, występy dzieci z ognisk Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie oraz wiele rozmów z licznymi wystawcami prezentującymi swoją ofertę. - Pokazy i warsztaty – sitodruk z artystą-grafikiem Maćkiem Mazurkiewiczem, joga dla dzieci ze Studiem jogi Anahata, kodowanie i pisanie długopisami 3D z Koduj i Twórz, warsztaty kreatywne z Katarzyną Spychalską z Pałacu Młodzieży oraz m.in. warsztaty plastyczne ze Stowarzyszeniem Mama w Mieście Koszalin.
- Stoiska służb mundurowych – Koszaliński 8. Pułk Przeciwlotniczy, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna – wojskowy tor przeszkód, wozy służbowe, hydronetka, laserowa strzelnica.
- Strefa prawna dla najmłodszych – edukacyjne aktywności przygotowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich, Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych.
- Pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie.
- Crossbooking i stoisko plastyczne z Koszalińską Biblioteką Publiczną.
- Stoiska z grami planszowymi i rozmaitymi zabawami z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Koszalinie.
- Stanowisko badawcze i eksperymenty z Politechniką Koszalińską.
- Strefa z kolekcją pojazdów i modeli aut.
- Strefa z ofertą gastronomiczną, a w niej m.in.: Szprycha Cafe, Pracownia Lodów i Kropek, Piekarnia Bożego Miłosierdzia oraz Food trucki!
Wydarzenie poprowadzi Arkadiusz Wilman, a całość relacjonować będzie Radio Koszalin na żywo ze studia plenerowego.
Adres: Archiwum Państwowe w Koszalinie, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, Koszalin
Więcej wydarzeń znajdziesz na events.infoludek.pl
Repertuar kin dostępny w serwisie: kina.infoludek.pl
Organizujesz imprezę / wydarzenie i nie ma jej w naszym kalendarzu?
Wiesz, że możesz ją dodać samodzielnie?
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl