Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim to pokazy dobrych filmów oraz spotkania z gwiazdami kina. Festiwal ma na celu zapewnienie mieszkańcom regionu atrakcyjnych form spędzania czasu, związanych z kulturą i rozrywką.
W programie Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim znajdują się interesujące produkcje filmowe, które zdobyły uznanie widzów i nagrody na festiwalach. Pokazy odbędą się w 23 miejscowościach województwa, a niektóre z nich będą miały gości specjalnych – gwiazdy polskiego kina.
Organizatorem festiwalu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, a realizatorem jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Kinem Zamek.
Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim potrwa przez całe wakacje i obejmie różne miasta województwa. Każdy seans filmowy będzie towarzyszyć innym atrakcjom dla całych rodzin, takim jak gry, quizy, konkursy, prezentacje turystyczne i wiele innych. Początek festynów o godz. 18, a projekcje będą się zaczynać od godz. 21. Wszystkie pokazy są bezpłatne, a na miejscu czekać będą wygodne leżaki i niespodzianki dla stu pierwszych widzów.
Szczegółowe informacje, w tym kinowy rozkład jazdy, repertuar i inne wydarzenia, można znaleźć na stronie internetowej na Facebooku (Pomorza Zachodnie News i Zamek Książąt Pomorskich).
Pierwszy pokaz 8 lipca 2023 (sobota)
POŁCZYN-ZDRÓJ, Park Zdrojowy (przy amfiteatrze)
godz. 18:00 Strefa Regionu
godz. 21:00 Kino Plenerowe, powitanie, rozmowa z gościem, a następnie pokaz filmu: SONATA
Gość specjalny: LECH DYBLIK
W ramach festiwalu będzie można zobaczyć film „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke, nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, z udziałem znanych aktorów, takich jak Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat i Michał Sikorski. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Lech Dyblik, który spotka się z publicznością przed pokazem.
SONATA
dramat obyczajowy, Polska 2022 (118 min)
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat
Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena. Na drodze do spełnienia tego marzenia, bohater spotkał niezwykłego nauczyciele muzyki (Lech Dyblik).
Poruszający debiut Bartosza Blaschke to nie tylko wzruszająca opowieść o pokonywaniu słabości, ale też aktorski koncert rozpisany na role Małgorzaty Foremniak, Łukasza Simlata i debiutującego na ekranie Michała Sikorskiego. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Michał Sikorski został wyróżniony za najlepszy aktorski debiut. Film doceniony został na kilkudziesięciu festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera”, na Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, Grand Prix Komeda, festiwalu „Młodzi i Film” i wielu innych.
LECH DYBLIK to aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Urodził się 30 sierpnia 1956 r. w Złocieńcu. W 1981 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zagrał w ponad 50. filmach, takich jak „Pan Tadeusz”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Kiler”, „Dom zły”, „80 milionów”, „Wołyń”, „Róża”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Na bank się uda”, „Wołyń”, „Malowany ptak”, „Po miłość”, „Sonata”. Pojawił się w wielu serialach, w tym m.in. w „Świecie według Kiepskich”, „Wojnie i pokoju”, „Wielkiej wodzie”.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl