Muzeum zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na cykl warsztatów w czasie ferii zimowych. Uczestnicy warsztatów poznają krótkie dzieje żeglugi, dowiedzą się jak wyglądało średniowieczne miasto czy czym się bawią ich rówieśnicy w Afryce.
Człowiek na wodnym szlaku – dzieje żeglugi w zarysie.
kiedy: 14 lutego, godz. 11:00-13:00
Pokazanie na przykładzie muzealnych eksponatów oraz modeli, ewolucji w budowie i przeznaczeniu jednostek pływających (od tratwy i dłubanki po wielkie żaglowce oraz łodzie motorowe). Zestawienie najbardziej charakterystycznych cech wybranych statków: łodzi słowiańskich, łodzi wikingów, kogi, karaki oraz wielu innych. W części plastycznej – wykonanie modelu łodzi przy wykorzystaniu technik papieroplastyki.
Prowadząca: Ewa Kimak
e.kimak@muzeum.szczecin.pl
tel.: 797 705 278
Budujemy średniowieczne miasto
kiedy: 15 lutego, godz. 11:00-13:00
Na warsztatach dzieci wcielą się w średniowieczne postacie: architekta, ogrodnika oraz budowniczego. Celem zajęć będzie poznanie charakterystycznych budowli epoki i przygotowanie makiety miasta. Za pomocą techniki papieroplastyki wykonają oryginalne rośliny wzorowane na średniowiecznych zielnikach, które staną się częścią ogrodu. Poznają charakterystyczną architekturę romańską i gotycką oraz stworzą budowle nawiązujące do rotund, obronnych warowni, kościołów, zamków.
Prowadząca: Agata Kamińska
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
tel.: 797 705 277
O życiu codziennym zakonników w średniowiecznym i dawnym skryptorium
kiedy: 16 lutego, godz. 11:00-13:00
Jak wyglądało życie w średniowiecznym klasztorze? Jakie obowiązki mieli zakonnicy? Jak wyglądał klasztorny ogród czy oryginalny strój mnicha? Czym zajmowano się w zakonach w średniowieczu? Czego możemy nauczyć od średniowiecznych zakonników? Odpowiedzi na te i inne pytania dostana uczestnicy warsztatów na wystawie „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu i prezentowanych na wystawie zabytków kultury średniowiecznej”. Uczestnicy, oglądając dawne dokumenty i księgi, zapoznają się z pismem gotyckim i tajemniczym skryptorium – miejscem, w którym powstawały rękopiśmienne księgi.
Prowadząca: Agata Kamińska
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
tel.: 797 705 277
Ene Due Rabe – czy ktoś widział żabę? Dui adu affa – to była żyrafa! Zabawy i zabawki rówieśników z Afryki
kiedy: 17 lutego, godz. 11:00-13:00
Słowa „zabawka” i „zabawa” wywołują u najmłodszych uśmiech i są przyjmowane z wielkim entuzjazmem w każdej części świata. Czy wszędzie zabawki i zabawy wyglądają tak samo? Tak i nie! Zabawowe zwyczaje dzieci często różnią się od siebie w poszczególnych częściach globu. Wynika to z tradycji i historii danego kraju, nierzadko zależy od klimatu czy dostępu do bogactw naturalnych w regionie. Część zabaw wygląda podobnie, bywa, że noszą one inne nazwy, a plastikowe czy drewniane elementy zastąpione są nasionami, patykami, kamykami lub fragmentami przedmiotów codziennego użytku. Nie jest ważne, czy zabawki są drogie, markowe, czy zwyczajne, zrobione z tego, co mamy pod ręką. Liczy się dobra i bezpieczna zabawa. Podczas zajęć w muzeum ich uczestnicy wyruszą na kontynent afrykański i przyjrzą się igraszkom jego najmłodszych mieszkańców.
Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
tel.: 797 705 270
Gdzie: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Kiedy: 14 – 17.02.2023
Koszt: 15 zł / wstęp na jedne warsztaty
Obowiązują wcześniejsze zapisy u osób prowadzących zajęcia
Zobacz także:
/Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie/